Badania pozabiegowe – fanaberia czy konieczność?

Badania pozabiegowe – fanaberia czy konieczność?

O tym, że badania obrazowe są niezbędnym elementem diagnostyki i planowania leczenia stomatologicznego, nikogo nie trzeba przekonywać. Równie ważne jest jednak skontrolowanie, czy proces terapeutyczny przebiegł poprawnie, czy nie pojawiły się komplikacje, a efekty leczenia są zgodne z oczekiwaniami. Służą temu badania pozabiegowe.

Skierowanie pacjenta na badania obrazowe – czy to RTG zęba, czy pantomogram, czy nawet tomografię 3D – przed rozpoczęciem terapii jest naturalne zarówno dla samego pacjenta, jak i dla lekarza. Obie strony doskonale rozumieją, że muszą one zostać przeprowadzone, by stomatolog mógł postawić jednoznaczną diagnozę i zaplanować leczenie, a pacjent – dostać rzeczową informację na temat swojego stanu zdrowia. Niestety, inaczej bywa z badaniami, które powinno się wykonać już po zakończeniu leczenia.

Badania pozabiegowe – pewność dla lekarza i pacjenta

W krajach Europy Zachodniej kontrola stanu zdrowia już po zakończeniu leczenia stomatologicznego to absolutny standard, z którego korzyści czerpią i lekarze  i sami pacjenci. Stomatolog otrzymuje potwierdzenie, że przeprowadził leczenie poprawnie, że nie pojawiły się komplikacje, zaś pacjent – że jego problem został rozwiązany i jest w pełni zdrowy. Bardzo powoli standard ten trafia również do polskich gabinetów. Lekarze zdają sobie sprawę z możliwości, jakie dają im nowoczesne techniki obrazowania i coraz chętniej z nich korzystają, rośnie również świadomość pacjentów, którzy nie traktują już badań pozabiegowych jako uciążliwego przedłużenia leczenia, ale jako jego ostatni etap, który daje im psychiczny komfort.

Po jakich zabiegach w szczególności warto wykonać badania obrazowe? Konieczne jest kontrolowanie efektów leczenia ortodontycznego oraz implantologicznego, coraz większa liczba lekarzy zleca badanie RTG po leczeniu kanałowym, zwłaszcza gdy dany ząb cechuje się skomplikowaną budową anatomiczną – licznymi kanałami bocznymi, rozwidleniami korzeni itp. Badania obrazowe są potrzebne po zakończeniu prób leczenia zębów zwichniętych czy ze złamanymi korzeniami. Pozwalają one ocenić, czy podjęta terapia przyniosła oczekiwane skutki.

Pełen zakres badań obrazowych na potrzeby stomatologii – zarówno w celach diagnostycznych, jak i kontrolnych – można wykonać w naszych pracowniach Diagdent w Warszawie. Korzystamy jedynie z nowoczesnego, sprawdzonego sprzętu, nasza kadra to wysoko wyspecjalizowani radiolodzy. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

 

2018-11-14T17:47:51+01:00 15 listopada 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.