RTG zębów – diagnostyka stomatologiczna

RTG zębów to jedno z najczęściej wykonywanych diagnostycznych badań stomatologicznych. Jest ono krótkotrwałe, bezbolesne i stosunkowo bezpieczne dla Pacjenta. Na RTG zęba mieszkańców Gocławia, Saskiej Kępy oraz Pragi Południe – bez oczekiwania oraz kolejek – zapraszamy do pracowni DiagDent.

Badanie RTG po raz pierwszy wykonano w Stanach Zjednoczonych w 1934 r. – od tego czasu rozpowszechniło się ono na wszystkie gałęzie medycyny, w tym również na stomatologię. Polega ono na – potocznie mówiąc – prześwietleniu określonej partii organizmu promieniami rentgenowskimi. Promieniowanie to jest w różnym stopniu wchłanianie przez poszczególne tkanki. Tkanka kostna wchłania ich więcej, więc na zdjęciach jest ona uwidoczniona w kolorze białym. Miękkie tkanki i narządy wewnętrzne pochłaniają mniej promieniowania, więc na zdjęciach są ciemniejsze. Jeśli chodzi o RTG zębów, może ono obejmować od jednego do maksymalnie czterech zębów.

RTG zęba – wskazania

Wskazań do wykonania RTG zębów jest bardzo wiele. Stomatolog może zlecić badanie w m.in. w przypadku:

  • diagnostyki i leczenia zmian próchnicowych,
  • planowania oraz przebiegu leczenia kanałowego,
  • planowania ekstrakcji zęba,
  • diagnostyki stanów zapalnych,
  • oceny wypełnień,
  • planowania leczenia protetycznego, ortodontycznego i implantologicznego.

Co trzeba wiedzieć o RTG zębów?

RTG zęba jest badaniem szybkim i bezbolesnym. Aby uchronić organizm przed niepotrzebną ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie (nie jest ono obojętne dla człowieka) Pacjent nakłada specjalny fartuch ochronny. Badanie wykonuje się na stojąco lub siedząco, a klisza znajduje się w jamie ustnej Pacjenta. Co ważne, RTG zębów co do zasady nie przeprowadza się u kobiet w ciąży – wykonuje się je tylko wtedy, gdy korzyść płynąca z badania jest większa niż ryzyko uszkodzenia płodu. Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku badania wykonywanego u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

W pracowni DiagDent dysponujemy najnowocześniejszym aparatem rentgenowskim Kodak Carestream CS 2100, który – w porównaniu do innych aparatów – zapewnia idealną jakość zdjęć przy wykorzystaniu o wiele mniejszej dawki promieniowania. Umożliwia to precyzyjną diagnostykę, a jednocześnie jest wyjątkowo bezpieczne dla Pacjentów.

2018-05-10T08:57:56+02:00 24 kwietnia 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.