Badania radiologiczne w stomatologii i laryngologii – profesjonalne i bezpieczne

O tym, że badania radiologiczne, takie jak RTG, pantomogram, cefalometria czy tomografia komputerowa są niezbędnym elementem współczesnej diagnostyki stomatologicznej i laryngologicznej, nikogo nie trzeba przekonywać. Na szczęście w ostatnich latach na rynku obserwuje się olbrzymią profesjonalizację tej dziedziny – badania są nowoczesne, mniej inwazyjne, a dzięki zastosowaniu innowacyjnego sprzętu oraz przestrzeganiu wszystkich przepisów prawa – coraz bezpieczniejsze dla pacjenta. W pracowniach DIAGDENT profesjonalizm i dobro pacjenta są najwyższymi wartościami!

Badania radiologiczne wykonywane na potrzeby diagnostyki stomatologicznej i laryngologicznej niosą ze sobą liczne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i kierujących na nie lekarzy. Znacznie przyspieszają one rozpoznanie problemu, pozwalają sprawnie i szczegółowo zaplanować leczenie oraz kontrolować jego efekty. Dla lekarza oznacza to m.in. pewność podejmowanych działań, a dla pacjenta – oszczędność czasu i pieniędzy i (trafna diagnoza).

Na rynku badań radiologicznych w ostatnich latach obserwuje się znaczną profesjonalizację. Nie są to już procedury wykonywane przez osoby bez odpowiednich uprawnień, z pominięciem jakichkolwiek standardów bezpieczeństwa, przy użyciu sprzętu, który nie zapewniał odpowiedniej jakości. W renomowanych, nowoczesnych placówkach – takich jak nasza sieć DIAGDENT – liczy się zarówno możliwość uzyskania obrazów jak najlepszej jakości (co umożliwia innowacyjny sprzęt i wyszkolona kadra), ale przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa pacjentów, co gwarantowane jest dzięki przestrzeganiu światowych standardów oraz wiedzy i umiejętnościom wykonujących badania specjalistów.

Badania radiologiczne w stomatologii – nie tylko cena

Doskonale wiemy, że w przypadku wykonywanych komercyjnie stomatologicznych i laryngologicznych badań obrazowych dla wielu pacjentów bardzo ważnym aspektem są finanse. Oczywiście nie można się temu dziwić, bo pełna diagnostyka, związana np. z planowaniem leczenia ortodontycznego może być kosztowna. Wiele różnych placówek i pracowni kusi więc pacjentów niskimi cenami badań, w przypadku których jednak z niską ceną idzie niestety w parze niska jakość.

Jeśli pracownia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, zapewniającym bardzo wysoką jakość obrazowania, koszt takiego badania musi być nieco wyższy – niestety często bywa tak, że tanie badanie, wykonane na starym, mało precyzyjnym sprzęcie, nie ma dla lekarza żadnej wartości diagnostycznej. Pacjent musi je więc powtórzyć, tracąc zarówno pieniądze, jak i czas. Bywa i tak, że cena badania jest np. 10 czy 15% niższa, ale przy odbiorze wyników pacjent musi słono dopłacić za kliszę albo płytę CD – koszty są więc ukryte.

W pracowniach DIAGDENT wystrzegamy się tego typu praktyk. Pacjent płaci za badanie przy użyciu innowacyjnego sprzętu, który zapewnia najwyższą możliwą obecnie jakość obrazowania, badanie wykonywane jest przez profesjonalny zespół techników elektroradiologów, a w cenie uwzględniony jest także koszt pierwszego nośnika wyników (klisza lub płyta CD). Nasze zasady są zawsze jasne i przejrzyste.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo pacjentów – również tu należy zachować szczególną ostrożność! Jeśli placówka oferuje badanie RTG w podejrzanie niskiej cenie albo na jej stronie próżno szukać informacji o kwalifikacjach przeprowadzającej je osoby, takie miejsce lepiej omijać z daleka!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wykonywanie wszystkich procedur z zastosowaniem technik radiologicznych jest obwarowane bardzo szczegółowymi wytycznymi, których należy przestrzegać. I tak np. badania rentgenowskie mogą wykonywać jedynie lekarze i technicy posiadający ukończony kurs Ochrony Radiologicznej Pacjenta. W każdej placówce wykonującej badania radiologicznej musi być również osoba z uprawnieniami inspektora ochrony radiologicznej, wydawanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Oczywiście w placówkach DIAGDENT przestrzegamy wszystkich tych i innych aktualnych wymagań.

Warto też wspomnieć o opisach badań, które w części placówek nie są wydawane wcale lub pozostawiają wiele do życzenia. Odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia do opisywania wyników tomografii komputerowej CBCT w stomatologii posiada w Polsce tylko kilkunastu specjalistów, z czego trzech pracuje w naszych pracowniach. Niestety, w wielu innych miejscach opisy badań wykonywane są przez osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, co stanowi duży problem diagnostyczny. Dlatego przed skorzystaniem z usług placówki warto np. zerknąć na jej stronę internetową – poszukać informacji o sprzęcie, specjalistach, posiadanych certyfikatach. Rzetelna pracownia nie będzie miała nic do ukrycia!

W placówkach DIAGDENT oferujemy dostęp do nowoczesnej diagnostyki stomatologicznej i laryngologicznej. Zaawansowany technologicznie sprzęt, którym dysponujemy, pozwala na bezpieczne wykonanie badania, a wynik jest dostępny bezpośrednio w placówce lub on-line. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

2019-09-13T14:15:34+02:00 13 września 2019|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.