FAQ

FAQ 2020-11-27T09:45:15+01:00

W TROSCE O PAŃSTWA KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO WPROWADZILIŚMY MOŻLIWOŚĆ ZAPISÓW NA BADANIA POD NUMEREM 22 416 31 17

w związku z tym w pierwszej kolejności obsługujemy pacjentów zapisanych na konkretną godzinę

Czy stomatologiczne badania radiologiczne są bezpieczne?

Podczas badań radiologicznych wykonywanych na potrzeby diagnostyki stomatologicznej wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, zwane inaczej jonizującym. Co prawda nie jest ono w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu, ale rozpowszechnione mity o jego wielkiej szkodliwości dla zdrowia mają swoje źródło w nieaktualnych już doniesieniach sprzed wielu lat. Początkowo badania radiologiczne wykonywano przy użyciu prostych aparatów, nie myślano o jakiejkolwiek ochronie pacjenta przed promieniowaniem, a sama procedura trwała niekiedy nawet kilkanaście minut. Nietrudno było więc o skutki uboczne.

Współcześnie jednak technologie rozwinęły się tak bardzo, że zagrożenia dla pacjenta są naprawdę znikome. Używane w naszych pracowniach DIAGDENT sprzęty emitują minimalne dawki promieniowania, badania trwają kilka sekund, stosowane są też ściśle określone procedury ochrony radiologicznej. Badania RTG zębów, pantomogram czy tomografia CBCT są więc badaniami bezpiecznymi dla pacjenta.

Jakie dawki promieniowania są potrzebne do badania?

W pracowniach diagnostyki radiologicznej DIAGDENT dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, który zapewnia doskonałą jakość obrazowania przy użyciu minimalnych dawek promieniowania. Dla przykładu – dostępny u nas system Kodak do tomografii 3D pozwala wykonać precyzyjne zdjęcie 3D przy wykorzystaniu maksymalnie 20 µSv promieniowania jonizującego w porównaniu do 68-600 uSv przy innych urządzeniach.

Należy przy tym pamiętać, że z promieniowaniem jonizującym spotykamy się na co dzień, bo jest ono naturalnym składnikiem otaczającej nas atmosfery. Każdy Europejczyk codziennie przyjmuje średnią dawkę promieniowana na poziomie 6,6 µSv. O wiele większe niż w przypadku badań stomatologicznych jest promieniowanie konieczne do wykonania innych procedur diagnostycznych. Przykładowo – zalecana w profilaktyce raka piersi mammografia to dawka rzędu 400 µSv.

Jak się przygotować do badania radiologicznego?

Badania radiologiczne wykonywane w diagnostyce stomatologicznej nie wymagają od pacjentów żadnych szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować niezbędne leki, wykonywać wszystkie codzienne aktywności. Wykonuje się je w komfortowej dla pacjenta pozycji siedzącej lub stojącej.

Oczywiście każde badanie nieco się od siebie różni. Przy RTG zęba pacjent wkłada do ust czujnik cyfrowy zabezpieczony jednorazową folią, a aparat w ciągu kilku sekund wykonuje zdjęcie. Pantomogram wymaga od pacjenta tylko zagryzienia specjalnego ustnika i zachowania bezruchu przez kilka sekund. Z kolei przed cefalometrią głowa pacjenta zostaje unieruchomiona w kraniostacie przy użyciu uchwytów nakładanych na uszy oraz nos.

Czy stomatologiczne badania radiologiczne są bolesne?

Żadne z badań wykonywanych w stomatologicznej diagnostyce radiologicznej nie jest bolesne – pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości ani dyskomfortu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, dla których planowane badanie może być przyczyną stresu i lęku.

Co więcej, nie ma wielu przeciwwskazań do wykonywania RTG zęba, cefalometrii czy tomografii 3D. Ogólnie badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę – chyba że korzyści z jego przeprowadzenia są większe niż możliwe zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Ostrożność należy zachować również w przypadku dzieci – w ich przypadku istnieje jednak możliwość wykonania badania tzw. low-dose, czyli z jeszcze niższymi dawkami promieniowania.

Ile trwa badanie?

W pracowniach DIAGDENT w Warszawie do dyspozycji pacjentów pozostaje nowoczesny sprzęt do radiologicznej diagnostyki stomatologicznej, dzięki któremu czas trwania poszczególnych badań został zredukowany do minimum. Na wykonanie zdjęcia RTG czy cefalometrii potrzebnych jest dosłownie kilka sekund – od razu po tym czasie na ekranie widoczny jest gotowy obraz.

Krótki czas badania jest ważny także pod kątem precyzji obrazowania – pacjent musi w tym czasie pozostać w bezruchu, a łatwiej jest to zrobić przez kilka sekund, a nie np. kilkanaście, czego wymagają mniej nowoczesne aparaty do diagnostyki obrazowej.

W jakiej formie otrzymam wyniki badania?

W naszych pracowniach DIAGDENT w Warszawie pacjent w pierwszej kolejności otrzymuje wyniki badania na kliszy, a jeśli ma takie życzenie – na płycie CD. Istnieje również możliwość zapisu na nośniku USB (pendrive) o pojemności 4 GB. Pierwsza forma przekazywanych wyników – klisza lub płyta CD – jest bezpłatna. Drobna opłata obowiązuje dopiero przy kolejnej, zaś w przypadku pendrive’a należy dopłacić 20 zł.

Czy na badanie potrzebne jest skierowanie?

Jak wynika z obowiązujących w Polsce przepisów, w przypadku każdego badania (z wyłączeniem RTG punktowego zęba), w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie – w tym cefalometrii czy tomografii 3D – zarówno na NFZ, jak i prywatnie – potrzebne jest skierowanie od lekarza. Nawet jeśli jest to badanie stomatologiczne, skierowanie może wystawić lekarz POZ lub dowolny specjalista.

Dla komfortu i bezpieczeństwa naszych pacjentów skierowanie na badanie radiologiczne można uzyskać podczas bezpłatnych konsultacji ze specjalistą w naszej pracowni przy ul. Brazylijskiej 13. Lekarz rozmawia z pacjentem, zapoznaje się z dokumentacją medyczną i wystawia skierowanie – badanie można wykonać od razu na miejscu w naszej placówce.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.