FAQ najczęstsze pytania

Pantomogram, pantonogram czy pantogram?

Panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych i zatok to pantomogram, pantonogram czy pantogram? Prawidłowa nazwa badania to pantomogram.

Czy pantomogram to zdjęcie zębów dolnych, czy górnych też?

Pantomogram to zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów, zarówno "górnych", jak i "dolnych". Co ciekawe, u młodszych dzieci można zobaczyć aż cztery rzędy zębów - dwa rzędy zębów mlecznych (tzw. mleczaków) oraz schowane zęby stałe.

Czy mój lekarz będzie widział, że trzeba wykonać jakieś badania?

Diagnoza jest niezbędnym elementem leczenia. Zarówno stomatolodzy, jak i laryngolodzy powinni wiedzieć w jakim przypadku i na które badanie skierować. Współpracującym z DIAGDENT lekarzom oferujemy pomoc w odczytywaniu wyników badań i doradzamy rodzaj badania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dlaczego nie można mieć na sobie biżuterii ze złota?

Złoto, mimo swej szlachetności, również jest metalem. Do badań obrazowych powinno się usunąć wszelkie metalowe elementy w obrębie badanego miejsca, czyli w przypadku radiologii stomatologicznej i laryngologicznej w obrębie głowy i szyi. Ich obecność zakłóca przebieg promieni, przez co obraz badania może być rozmazany i niedokładny. Zapewniamy, że na zdjęciach w DIAGDENT wszyscy zaprezentują się świetnie, również bez biżuterii!

Czy biżuterię z plastiku też trzeba zdejmować do badania?

Co prawda niektóre rodzaje plastiku nie przeszkodzą w odbiorze obrazu podczas badania, jednak większość z nich może mieć wpływ na jakość zdjęcia i czytelność badania. Dlatego zawsze prosimy o zdjęcie także plastikowej biżuterii. W naszej opinii nie warto ryzykować potrzeby kolejnego badania, które będzie się wiązać ze stratą czasu i dodatkowymi kosztami.

Czy do DIAGDENT trzeba przychodzić na czczo?

Na badania w placówkach DIAGDENT nie trzeba przychodzić na czczo, ani też nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Należy jedynie zdjąć biżuterię oraz wyjąć znajdujące się w ustach protezy, aparaty.

Czy badania są szkodliwe dla zdrowia?

Do badań radiologicznych wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które może być szkodliwe, jeżeli będzie przyjmowane w dużych dawkach i w niekontrolowany sposób. W pracowniach DIAGDENT bezpieczeństwo pacjentów jest na pierwszym miejscu. Wykonując badania wykorzystujemy najmniejsze możliwe ilości promieniowania, które nie zagrażają zdrowiu. Wymóg okazania skierowania od lekarza ogranicza liczbę wizyt do minimum niezbędnego do zaplanowania prawidłowego leczenia.

Czy tomografia jest bezpieczna?

W DIAGDENT wykorzystujemy najnowszy i najbezpieczniejszy sprzęt do tomografii, znany na całym świecie z tego, że zminimalizował dawkę promieniowania potrzebną do wykonania wysokiej jakości badania. Tomografia w naszych placówkach jest bezpieczna dla zdrowia pacjentów.

Czy wykonujecie badania dzieciom? Czy są one bezpieczne?

Do naszych placówek zapraszamy także najmłodszych pacjentów. W trakcie wizyty prosimy o okazanie skierowania na badanie, a także o podpisanie przez opiekuna zgody na wykonanie dziecku badania. W naszych placówkach diagnostyka obrazowa jest w pełni bezpieczna również dla dzieci. Więcej informacji na ten temat.  

Jestem w ciąży. Czy mogę przyjść na badanie?

Ze względu na możliwe niepożądane oddziaływanie promieniowania jonizującego, wykonywanie badań RTG kobietom w ciąży może odbywać się tylko w uzasadnionych przypadkach i jeżeli nie mogą być one wykonane po porodzie. Decyzję o wykonaniu badania RTG kobiecie w ciąży może podjąć wyłącznie lekarz lub technik RTG, sama zgoda pacjentki jest niewystarczająca. 

Czy po badaniu RTG muszę przestrzegać jakichś ograniczeń?

Po stomatologicznym badaniu radiologicznym można wrócić do swoich codziennych zajęć i aktywności. Nie ma żadnych dodatkowych zaleceń ani ograniczeń, do których należałoby się stosować.

Czy wykonujecie USG szczęki?

W placówkach DIAGDENT można wykonać Tomografię szczęki i żuchwy, RTG i Tomografię stawów skroniowo-żuchwowych. Nie wykonujemy USG stawu skroniowo-żuchwowego.

Czy wykonujecie RTG kręgosłupa, dłoni, stopy...?

Do pracowni DIAGDENT zapraszamy na badania obrazowe dotyczące wyłącznie głowy (twarzoczaszki), zlecone przez lekarzy stomatologów i laryngologów. Rodzaje oferowanych badań można znaleźć w naszym cenniku.

Czy muszę podać numer PESEL przed badaniem?

Dane osobowe pacjenta, w tym numer PESEL, są częścią dokumentacji medycznej, dlatego podanie tych danych jest ustawowym wymogiem, który dotyczy pacjentów. Osoby, które nie posiadają numeru PESEL proszone są o podanie rodzaju i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Czy skierowanie na pantomogram może wystawić tylko lekarz stomatolog?

Zgodnie z obowiązującym prawem skierowanie na badania radiologiczne, w tym na pantomogram, jest konieczne. Skierowanie może być jednak wystawione również przez lekarza innej specjalizacji, a zatem nie musi to być lekarz dentysta.

Jak długo moje zdjęcie przetrwa na kliszy?

Co prawda nie prowadziliśmy badań na ten temat, ale z naszego doświadczenia wynika, że odpowiednio przechowywana klisza (np. w kopercie) zachowa obraz przez wiele lat! Współczesna technologia pozwala jednak na przechowywanie i analizowanie wyników badań w znacznie wygodniejszy sposób. Dlatego tradycyjne klisze powoli odchodzą w zapomnienie. Więcej o oferowanych przez nas nośnikach badań można dowiedzieć się tutaj

Czy po wykonaniu tomografii CBCT będę "promieniować"?

Wizyty w pracowni radiologicznej nie należy mylić z leczeniem izotopami promieniotwórczymi, które mogą być stosowane na przykład przy zwalczaniu nowotworów. Pacjent po wykonaniu tomografii CBCT nie musi przestrzegać żadnych szczególnych środków ostrożności, ani w stosunku do siebie, ani względem innych osób. Dawka promieniowania rentgenowskiego emitowana podczas badania jest bezpieczna dla zdrowia pacjenta i osób znajdujących się w jego otoczeniu już po badaniu.  

Czy skanowanie zębów boli?

Nie ma się czego obawiać, skanowanie zębów nie boli! Skanowanie wewnątrzustne polega na wykonaniu bardzo dużej ilości zdjęć w bardzo krótkim czasie (kilkadziesiąt zdjęć na minutę) za pomocą precyzyjnego obiektywu umieszczonego na skanerze. Zdjęcia wykonywane są bez użycia promieniowania rentgenowskiego.  

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone