FAQ (Nie)głupie pytania

Czy pantomogram to zdjęcie zębów dolnych czy górnych też?

Pantomogram to zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów, zarówno "górnych", jak i "dolnych". Co ciekawe, u młodszych dzieci można zobaczyć aż cztery rzędy zębów - dwa rzędy zębów mlecznych (tzw. mleczaków) oraz schowane zęby stałe.

Czy lekarz będzie widział że trzeba wykonać jakieś badania?

Diagnoza jest niezbędnym elementem leczenia. Zarówno stomatolodzy i laryngolodzy powinni wiedzieć w jakim przypadku skierować na które badanie. Współpracującym z Diagdentem lekarzom oferujemy pomoc w odczytywaniu wyników badań i doradzamy rodzaj badania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dlaczego nie można mieć na sobie biżuterii ze złota?

Złoto, mimo swej szlachetności, również jest metalem. Niestety, do badań obrazowych powinno się usunąć wszelkie metalowe elementy w obrębie badanego miejsca, czyli w przypadku radiologii stomatologicznej i laryngologicznej w obrębie głowy i szyi. Ich obecność podczas badania poniekąd rozprasza promienie, przez co obraz ma duże szanse wyjść rozmazany i niedokładny. Na zdjęciach w Diagdent nie potrzebujesz biżuterii! I bez tego wyglądasz pięknie.

Czy biżuterię z plastiku też trzeba zdejmować do badania?

Co prawda część rodzajów plastiku nie przeszkodzi w odbiorze obrazu podczas badania, jednak zdecydowana większość może rozmazać zdjęcie, do takiego stopnia, że badanie będzie nieczytelne. Dlatego zawsze prosimy o zdjęcie także plastikowej biżuterii na czas badania. Może ten rodzaj plastiku, który akurat masz nie rozmaże badania, ale po co ryzykować? Lepiej się badać raz i płacić raz, niż poprawiać badania przez kolczyki.

Czy do Diagdentu trzeba przychodzić na czczo?

Do badań w Diagdencie nie trzeba przychodzić na czczo, ani też nie trzeba się specjalnie przygotowywać przed nimi. Należy jedynie zdjąć biżuterię oraz wyjąć znajdujące się w ustach protezy, aparaty. Na zdjęciach nie widać czy masz pełny brzuch, ale biżuteria już może przeszkodzić w odczycie obrazu.

Czy takie badania są szkodliwe dla zdrowia?

Do badań radiologicznych wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które w dużych ilościach może faktycznie być szkodliwe. Jak się często mówi - w dużych dawkach wszystko może się okazać trucizną. Podobnie jest z promieniowaniem - badania wykonywane w pracowniach DIAGDENT wykorzystują najmniejsze możliwe ilości promieniowania, które nie zagrażają życiu i zdrowiu. By jeszcze dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, badania wykonywane są wyłącznie po okazaniu skierowania od lekarza.

Czy tomografia jest niebezpieczna?

W Diagdencie wykorzystujemy najnowszy i najbardziej bezpieczny sprzęt do tomografii, znany na całym świecie z tego, że zminimalizował dawkę promieniowania potrzebną do wykonania wysokiej jakości badania. Tomografia w naszych placówkach nie jest niebezpieczna dla zdrowia.

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© DiagDent - Wszelkie prawa zastrzeżone