Diagnostyka obrazowa w stomatologii nie do przecenienia

W ostatnich latach nowoczesna diagnostyka obrazowa – w skład której wchodzi m.in. RTG zębów oraz tomografia zębów – stała się niezbędnym elementem leczenia stomatologicznego. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez diagnostyki obrazowej dobra stomatologia nie istnieje. Jakie korzyści czerpie z niej zarówno lekarz, jak i pacjent?

Podczas przeglądowego badania jamy ustnej lekarz stomatolog jest w stanie ocenić jedynie powierzchowny stan zdrowia zębów i błon śluzowych – bardzo często jednak wiele stanów chorobowych rozwija się w miejscach niewidocznych gołym okiem: w obrębie korzeni zębowych, tkanek okołowierzchołkowych, czasami również kości. W takich sytuacjach nieocenione są badania obrazowe, które pozwalają dokładnie określić rodzaj i stopień zaawansowania zmian, a dzięki temu – przygotować odpowiedni plan leczenia. Oczywiście należy mieć świadomość, że diagnostyka obrazowa wykorzystywana jest nie tylko w stomatologii zachowawczej. To również integralna część leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego.

RTG zęba lub cefalometria w Warszawie? Zapraszamy do pracowni Diagdent!

Diagnostyka obrazowa we współczesnej stomatologii obejmuje cztery podstawowe badania, które wykonujemy w naszej pracowni Diagdent.

  • RTG zęba – pozwala na zobrazowanie jednego zęba wraz z jego wszystkimi strukturami zewnętrznymi. Umożliwia m.in. zdiagnozowanie próchnicy na powierzchniach stycznych zębów, bywa wykonywane m.in. przed planowanym leczeniem endodontycznym.
  • zdjęcie pantomograficzne – czyli pantomogram zębów, będący przekrojowym zdjęciem wszystkich zębów oraz kości szczęki i żuchwy pacjenta. Wykonuje się je m.in. w diagnostyce i leczeniu ortodontycznym oraz implantologicznym.
  • cefalometria – znajduje zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji. Pozwala na precyzyjne zobrazowanie części twarzowej czaszki wraz ze strukturami kostnymi i skórnymi.
  • tomografia zębów – umożliwia niezwykle dokładne, trójwymiarowe odwzorowanie wszystkich struktur w jamie ustnej pacjenta. Tomografię 3D stosuje się m.in. w endodoncji, implantologii, ortodoncji oraz chirurgii stomatologicznej.

Badania obrazowe – korzyść dla lekarza i pacjenta

Nowoczesna diagnostyka obrazowa w stomatologii niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Dla stomatologów oznacza ona możliwość szybkiego postawienia dokładnej diagnozy, obarczonej niewielkim ryzykiem błędu. Badania obrazowe, dzięki swojej precyzyjności, pozwalają bardzo dokładnie zobrazować wszelkie struktury anatomiczne jamy ustnej pacjenta, co wielokrotnie rozwiewa wątpliwości diagnostyczne. To z kolei przekłada się zarówno na większy komfort pracy, a także możliwość przygotowania konkretnego planu leczenia – podkreślają radiolodzy z Pracowni Diagdent.

Szybka i dokładna diagnoza jest także niewątpliwą korzyścią dla pacjenta, który zyskuje wiedzę odnośnie swojego stanu zdrowia, a także fachową pomoc, ukierunkowaną ściśle na jego problem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zaplanowanie leczenia przez stomatologa oraz przedstawienie tego planu pacjentowi pozwala uświadomić mu, jakie kolejne procedury będą u niego wykonywane, ile co będzie kosztowało itp. To z kolei przekłada się na zaufanie pacjenta do lekarza oraz zredukowanie stresu, często towarzyszącego leczeniu stomatologicznemu.

2018-08-11T22:02:21+02:00 10 sierpnia 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.