Hiperdoncja – czym jest i jak ją leczyć?

Pracownie Diagdent na Saskiej Kępie, Białołęce, Ursynowie, Włochach i Bielanach  odwiedzają przeróżni pacjenci. Często są wysyłani do nas przez stomatologów wtedy, gdy do diagnozy specyficznego schorzenia potrzebny jest sprzęt najwyższej jakości. Przez lata naszej pracy spotkaliśmy się już z naprawdę wieloma niezwykłymi przypadkami. Szczególnie jedna wada anatomiczna wzbudza zainteresowanie pacjentów – hiperdoncja. 

Czym jest hiperdoncja

To zdecydowanie jedno z najciekawszych schorzeń jakie mogą wystąpić w obrębie jamy ustnej. Hiperdoncja to wada anatomiczna, polegająca na występowaniu zębów nadliczbowych lub dodatkowych. Różnica między tymi dwoma typami zębów jest kluczowa – zęby nadliczbowe są często niewyrżnięte i generalnie zbudowane w nieprawidłowy sposób, natomiast zęby dodatkowe są rozwinięte poprawnie. Najczęściej wada ta powiązana jest bezpośrednio z problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym i występuje symetrycznie. Wyróżniamy dwa rodzaje hiperdoncji – prawdziwą, kiedy pojawiają się nadliczbowe lub dodatkowe zęby stałe i rzekomą, spowodowaną przetrwaniem zęba mlecznego. Z występowaniem zębów dodatkowych zatrzonowych spotkamy się w Diagdent regularnie.

Powyższe zdjęcie RTG zostało wykonane u 32-letniego pacjenta Diagdent. Widać na nim niewyrżnięte zęby dziewiąte górne. Na tym pantomogramie można zobaczyć również, które zęby poddawane były leczeniu za pomocą wypełnień (jasne punkty tzw. artefakty).

Zalążki dodatkowych zębów mogą pojawić się już u najmłodszych. To im grozi również hiperdoncja rzekoma spowodowana zastaniem zębów mlecznych w dziąśle. Poniżej  zdjęcie RTG ośmioletniej pacjentki z zalążkami zębów dodatkowych wykonane w naszej pracowni.

Jak walczyć z hiperdoncją i czy jest ona groźna?

Niestety – przysłowie, że od przybytku głowa nie boli nie sprawdza się w przypadku występowania dodatkowych zębów. Mogą one blokować poprawne wyrzynanie się normalnych zębów stałych i wpływać na ułożenie żuchwy, będąc bezpośrednią przyczyną wad zgryzu. Niezbędne może okazać się leczenie ortodontyczne, poprzedzone ekstrakcją zębów dodatkowych.

2020-10-21T09:37:08+02:00 20 października 2020|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.