O promieniowaniu rentgenowskim w stomatologii

O promieniowaniu rentgenowskim w stomatologii

Promieniowanie rentgenowskie – zwane również promieniowaniem RTG lub promieniowaniem X – jest od lat stosowane w wielu gałęziach medycyny, w tym w stomatologii. I chociaż wiele osób uważa je zagrożenie dla zdrowia, to jednak pacjenci zgłaszający się na RTG zębów, pantomogram, cefalometrię czy też Tomografię CBCT (szczęki, żuchwy, zębów, zatok) mogą być spokojni – dawki promieniowania wykorzystywane podczas badań są znikome i nie szkodzą człowiekowi.

Promieniowanie rentgenowskie to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które wytwarza się podczas wyhamowywania elektronów. Za jego odkrycie i opisanie niemiecki naukowiec Wilhelm Röntgen otrzymał pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1901 r.

Promieniowanie rentgenowskie większości osób kojarzy się przede wszystkim z medycyną – owszem, znajduje ono szerokie zastosowanie w diagnostyce i terapii wielu chorób, a to ze względu na fakt, że tkanki twarde ciała człowieka pochłaniają skierowane w ich kierunku wiązki promieniowania, co jest widoczne później na zdjęciach w postaci białych obrazów. Dla porównania – tkanki miękkie, np. mięśnie czy narządy wewnętrzne, nie pochłaniają zbyt dobrze promieni X, więc do ich obrazowania wykorzystuje się inne technologie, np. USG oparte na falach ultradźwiękowych.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że nie ma do czynienia z promieniowaniem rentgenowskim na co dzień. Nie dość, że stosowane jest powszechnie do produkcji żywności, kosmetyków, leków, a także w szeroko rozumianym przemyśle, rolnictwie, leśnictwie, w nauce, kulturze czy sztuce, to jeszcze pewne jego ilości występują w przyrodzie w sposób zupełnie naturalny.

Promieniowanie rentgenowskie w stomatologii

Oczywiście nie można zaprzeczać, że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu człowieka – narosło jednak wokół tego wiele szkodliwych mitów, przez które pacjenci rezygnują z badań, w których jest ono stosowane. Aby w organizmie człowieka doszło do zmian spowodowanych oddziaływaniem promieniowania X, musiałby pochłonąć ich olbrzymie ilości i to za jednym zamachem.

Dla przykładu – średnia wartość promieniowania ze źródeł naturalnych w Europie to 2400 µSv na rok. W Polsce jest to 2500 µSv na rok, ale już w niektórych rejonach Norwegii i Szwecji – nawet 35 000 µSv rocznie. Każdy Europejczyk otrzymuje średnio dzienną dawkę promieniowania wynoszącą 6,6 µSv. Lecąc samolotem z Warszawy na Teneryfę przyjmujemy 40 µSv a 800000 µSv otrzymuje astronauta przebywający 6 miesięcy na stacji kosmicznej. Tymczasem podczas pantomogramu zębów pacjent otrzymuje około 12,9 µSv promieniowania, co odpowiada niespełna dwóm dniom ekspozycji na promieniowanie naturalne. Podczas tomografii 3D (szczęki, żuchwy lub zatok) dawka promieniowania wynosi od około 4 µSv do około 20 µSv, podczas gdy 1 µSv to dawka otrzymana… po zjedzeniu 10 bananów 😊

Nie można oczywiście zapominać, że tak w stomatologii, jak i w innych dziedzinach medycyny stosuje się specjalną ochronę dla pacjentów poddawanych badaniom radiologicznym, a coraz to nowocześniejszy sprzęt zapewnia idealną precyzję obrazowania przy mniejszych dawkach promieni. Dostępne w pracowniach DIAGDENT  (Praga Południe, Ursynów, Białołęka) systemy Kodak  do tomografii 3D wykonują szczegółowe zdjęcie już przy dawce promieniowana wynoszącej od  4 uSv do 20 µSv w porównaniu do 68-600 uSv przy konkurencyjnych  systemach. Dla porównania tradycyjna tomografia spiralna czyli np. CT głowy to dawka ok. 2000 µSv a CT brzucha i miednicy to ok 20000 µSv. Mammografia to z kolei dawka rzędu 400 µSv.

Jak więc widać, promieniowania rentgenowskiego nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie – należy korzystać z niego przy diagnostyce wielu chorób, w tym również stomatologicznych.

 

 

 

2019-09-03T15:23:51+02:00 31 października 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.