Cefalometria – diagnostyka wad zgryzu

Cefalometria to jedna z odmian zdjęcia RTG czaszki w pozycji bocznej, wykonywana przede wszystkim w diagnostyce wad zgryzu oraz planowaniu leczenia ortodontycznego. Wszystkich Pacjentów poszukujących cefalometrii w Warszawie zapraszamy do naszej Pracowni Radiologii Stomatologicznej DiagDent na Saskiej Kępie.

Cefalometria to rodzaj badania obrazowego, znajdującego zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji – zarówno diagnostyce wad zgryzu, planowaniu ich leczenia, jak i kontrolowaniu jego przebiegu oraz uzyskanych efektów. Obrazuje ono czaszkę, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. Dzięki temu ortodonta może ocenić wzrost kostny Pacjenta, ustalić anatomiczne przyczyny wady zgryzu, a także dokonać pomiarów niezbędnych do opracowania planu leczenia.
Zdjęcie cefalometryczne najczęściej wykonywane jest w projekcji bocznej. W pracowni DiagDent dysponujemy jednak najnowocześniejszym modułem Kodak 9000C 3D z kolimatorem sterowanym przy pomocy mikroprocesora, dzięki czemu wykonujemy cefalometrię również w innych projekcjach: przedniej, skośnej czy submento-vertex.

Na czym polega badanie cefalometryczne?

Podczas cefalometrii wykorzystywane jest nieobojętne dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie – jego ilość jest jednak tak niewielka, że nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu. Badanie wykonuje się przy pomocy specjalnej przystawki do aparatu pantomograficznego – głowa Pacjenta zostaje unieruchomiona w tzw. kraniostacie przy użyciu uchwytów nakładanych na uszy oraz nos. W naszej pracowni wykorzystujemy nowoczesny aparat z technologią one-shot, dzięki czemu zdjęcie jest gotowe już po sekundzie ekspozycji na promieniowanie (w przypadku standardowych aparatów uzyskanie zdjęcia wysokiej jakości wymaga od Pacjenta nawet 8-12 sekund bezruchu, co niekiedy jest trudne do uzyskania). Dzięki temu ilość promieniowania zostaje jeszcze bardziej zminimalizowana, przy jednoczesnym podwyższeniu komfortu Pacjenta oraz zachowaniu wymaganej jakości zdjęcia.

Zdjęcia cefalometryczne – cena

Koszt zdjęcia cefalometrycznego w pracowni DiagDent to 80 zł. W przypadku większości wad zgryzu – oprócz cefalometrii – konieczny jest również pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów oraz otaczających je struktur. Koszt zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego w pracowni DiagDent to 150 zł.

2018-05-10T09:02:15+02:00 23 kwietnia 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.