Rentgen zębów – jak przebiega rentgen stomatologiczny?

Rentgen zębów – zwany również badaniem RTG zębów, rentgenem stomatologicznym czy po prostu prześwietleniem – to jedna z najczęstszych procedur diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Wskazań do wykonania rentgena zębów jest naprawdę wiele, a samo badanie jest krótkotrwałe, bezbolesne i nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta.

Badania rentgenowskie są znane i wykorzystywane w medycynie już od lat 30. XX wieku – po raz pierwszy wykonano je w Stanach Zjednoczonych. Podczas badania zastosowanie znajdują właściwości promieniowania X, zwanego także promieniowaniem rentgenowskim (od nazwiska ich odkrywcy – niemieckiego fizyka Wilhelma Röntgena, który w 1901 r. otrzymał za swoje odkrycie pierwszą Nagrodę Nobla z fizyki). Otóż promieniowanie X przechodzi przez tkanki ludzkiego organizmu i jest przez nie w różnym stopniu wchłaniane. Tkanki miękkie – np. mięśnie czy narządy wewnętrzne – pochłaniają mniej promieniowania, więc są widoczne na zdjęciach w kolorze czarnym. Kości wchłaniają zdecydowanie więcej promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu na zdjęciach są doskonale widoczne pod postacią białych kształtów.

Rentgen zębów – wskazania

Badanie rentgenowskie znajduje zastosowanie właściwie we wszystkich dziedzinach medycyny, nie wyłączając stomatologii. Istnieje kilka odmian badań rentgenowskich w stomatologii – cefalometria, zdjęcie pantomograficzne, ale najbardziej rozpowszechnione jest RTG punktowe, zwane po prostu rentgenem zębów. O ile cefalometria oraz pantomogram są badaniami bardziej przekrojowymi, umożliwiającymi zobrazowanie większych struktur anatomicznych twarzoczaszki, o tyle RTG punktowe obejmuje swoim zasięgiem maksymalnie cztery zęby, cechując się przy tym bardzo wysoką dokładnością.

Jakie są więc konkretne wskazania do wykonania rentgena zębów? Otóż stomatolog może zlecić badanie:

  • w diagnostyce stopnia zaawansowania zmian próchnicowych,
  • w diagnostyce urazów mechanicznych zębów,
  • przed planowanym leczeniem endodontycznym,
  • w sytuacji powikłań po leczeniu endodontycznym (np. narzędzia, które utkwiło w kanale),
  • w diagnostyce stanów zapalnych i chorób dziąseł,
  • przed planowanym leczeniem protetycznym,
  • przed zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej (np. ekstrakcją),
  • w celach kontrolnych (ocena skuteczności leczenia lub zabiegu).

Dzięki obrazom uzyskanym podczas rentgena stomatologicznego, dentysta może również wykryć rozwijające się w jamie ustnej ropnie, cysty i guzki, a także inne nieprawidłowości, takie jak zatrzymane zęby mądrości.

Jak przebiega rentgen zębów?

Rentgen zębów jest badaniem krótkotrwałym, zupełnie bezbolesnym, niewymagającym od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować niezbędne leki, wykonywać wszystkie codzienne aktywności.

Jeszcze niedawno rentgen stomatologiczny był wykonywany przy pomocy tradycyjnych aparatów wykorzystujących kliszę. Najpierw pacjent nakładał na ciało specjalny fartuch z gumy ołowianej, który chroni organizm przed niepotrzebnym pochłanianiem promieniowania rentgenowskiego. Kliszę umieszczało się w jamie ustnej pacjenta, który musiał zazwyczaj przytrzymać ją palcem. Następnie lekarz lub technik-radiolog w ciągu kilkunastu sekund wykonywał zdjęcie.

Obecnie jednak coraz częściej rentgen zębów wykonuje się przy pomocy aparatów cyfrowych. Czym wyróżnia się to badanie? Otóż zamiast kliszy pacjent wkłada do ust czujnik cyfrowy zabezpieczony jednorazową folią – na wykonanie zdjęcia potrzeba kilku sekund i jest ono od razu widoczne na ekranie komputera. Rentgen zębów w technologii cyfrowej charakteryzuje się doskonałą jakością obrazowania, dzięki czemu można zdiagnozować różne nieprawidłowości w obrębie uzębienia pacjenta.

Czy rentgen zębów to bezpieczne badanie?

Jak już wcześniej wspomniano, podczas badania rentgenowskiego wykorzystuje się właściwości promieniowania X, które nie jest w pełni obojętne dla ludzkiego zdrowia. Owszem, rentgen w pewnym stopniu wpływa na organizm, ale dawki promieniowania pochłanianie podczas rentgena stomatologicznego są na tyle niewielkie, że nie są w stanie zaszkodzić zdrowiu. Jedynym przeciwwskazaniem do badania jest tak naprawdę ciąża – u kobiet ciężarnych rentgen zębów wykonuje się tylko wtedy, gdy korzyść z jego przeprowadzenia jest większa niż ryzyko uszkodzenia płodu.

W pracowniach DIAGDENT na Saskiej Kępie, Białołęce, Ursynowie i we Włochach rentgen zębów wykonujemy przy pomocy nowoczesnego aparatu Carestream CS 2100. Cechuje się najwyższą na rynku częstotliwością 300 kHz, co pozwala na redukcję do 30% dawki promieniowania potrzebnego do wykonania zdjęcia. Dzięki temu badanie jest jeszcze bezpieczniejsze dla pacjenta. Wszystkie osoby potrzebujące tego typu diagnostyki zapraszamy do kontaktu -> https://www.diagdent.pl/kontakt/.

2019-07-31T08:22:49+02:00 31 lipca 2019|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.