Stomatologiczna diagnostyka obrazowa także dla dzieci

Wokół badań obrazowych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie – także tych stomatologicznych – narosło wiele szkodliwych mitów. Jeden z nich głosi, że badań takich nie powinno się wykonywać u dzieci i młodzieży. Nic bardziej mylnego – RTG zęba czy cefalometria jest w wielu przypadkach niezbędnym dla zachowania zdrowia młodego człowieka badaniem. Zapraszamy na nie oczywiście do naszych pracowni DIAGDENT!

O zdrowie zębów powinno się dbać od pierwszych dni życia dziecka – po pierwsze pomoże to zapobiegać próchnicy, a po drugie – nauczy dziecko regularnej, prawidłowej higieny jamy ustnej. Niestety, to właśnie jej brak, w połączeniu z dietą bogatą w cukry, jest przyczyną zatrważających statystyk – szacuje się, że na próchnicę w naszym kraju choruje blisko 80% dzieci w wieku 7-12 lat oraz ponad 90% 15-latków. Do tego dochodzą również często spotykane u najmłodszych wady zgryzu. Wszystko to sprawia, że dzieci i młodzież bardzo często wymagają specjalistycznego leczenia stomatologicznego – zachowawczego, endodontycznego czy ortodontycznego, które w wielu przypadkach musi zostać poprzedzone diagnostyką obrazową.

RTG zęba, cefalometra, pantomogram dla dzieci i młodzieży – zapraszamy do DIAGDENTU!

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, stomatologiczne badania obrazowe – takie jak RTG zęba, cefalometria czy tomografia 3D – są badaniami, podczas których wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Oczywiście nie jest ono zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu, ale narosło wobec niego wiele szkodliwych mitów, np. że szkodzi dzieciom i młodzieży. Nic bardziej mylnego! Używane podczas badań dawki promieniowania są minimalne i nie odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu ich organizmów. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule -> https://www.diagdent.pl/blog/o-promieniowaniu-rentgenowskim-w-stomatologii/. Warto też pamiętać, że nie ma możliwości, by wykonać nowoczesne leczenie kanałowe czy ortodontyczne bez uprzedniej dokładnej diagnostyki. Badania w postaci RTG zęba czy pantomogramu bywają więc koniecznością!

Oczywiście w pracowniach DIAGDENT zdajemy sobie sprawę z pewnych ograniczeń, jakie niesie ze sobą wykonywanie badań obrazowych u dzieci i młodzieży. Dla przykładu – podczas cefalometrii trzeba przez kilka sekund pozostać w pełnym bezruchu, co u niektórych dzieci, głównie poniżej 3. roku życia, jest trudne do wyegzekwowania. Dlatego ostateczną decyzję dotyczącą wykonania badań podejmują rodzice, którzy najlepiej znają swoje dziecko.

Na koniec jeszcze kilka kwestii formalnych. Dzieci do 16. roku życia muszą zgłaszać się do DIAGDENTU w towarzystwie rodzica (opiekuna) – podpisuje on zgodę na badanie, zaś po jego zakończeniu dokonuje się odpowiedniego wpisu w książeczce zdrowia. Nastolatki po ukończeniu 16. roku życia mogą przyjść na badanie samodzielnie, ale muszą mieć pisemną zgodę rodzica (opiekuna) na jego wykonanie. Oczywiście cały czas znajdują się pod profesjonalną opieką naszego zespołu, więc nie muszą się obawiać, że nie będą wiedziały, jak się zachować i dokąd się udać – na miejscu udzielamy wszystkich niezbędnych wskazówek.

 

 

2019-02-06T19:57:56+01:00 13 lutego 2019|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.