Tomografia 3D zamiast badania 2D

tomografia 3d cbctBadania obrazowe są niezbędnym elementem współczesnej stomatologii – pozwalają na szybsze postawienie jednoznacznej diagnozy, ułatwiają zaplanowanie oraz prowadzenie leczenia, a także kontrolowanie jego efektów. W ramach stomatologicznej diagnostyki obrazowej wykonywanych jest kilka badań: RTG zębów, cefalometria, pantomograf oraz tomografia komputerowa. Jeszcze niedawno była ona dostępna jedynie w technologii 2D, ale od pewnego czasu standardem diagnostycznym w stomatologii jest tomografia 3D. Niesie ona ze sobą liczne korzyści dla lekarzy i pacjentów.

Diagnostyka obrazowa jest wykorzystywana w stomatologii już od kilkudziesięciu lat – pierwsze zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej wykonano w latach 30. XX wieku i od tego czasu to właśnie ta technologia stosowana jest najczęściej. Jest to związane ze specyfiką samego promieniowania rentgenowskiego – służy ono przede wszystkim obrazowaniu tkanek twardych, czyli kości i zębów. W stomatologii jest więc niezbędne.

Tomografia komputerowa – co to jest?

We współczesnej stomatologii wykonuje się kilka odmian badań obrazowych. Jednym z nich jest tomografia komputerowa (TK, CT), czyli badanie wykorzystujące właściwości promieniowania rentgenowskiego, pozwalające na uzyskanie obrazów tomograficznych (przekrojów) badanej części ciała.

W trakcie badania używane jest urządzenie zwane tomografem, które emituje promieniowane i jest wyposażone w detektory, poruszające się dookoła obrazowanego narządu, wykonując szereg prześwietleń. Detektory odbierają dane na temat pochłaniania promieniowania przez konkretne tkanki – następnie są one zapisywane na dysku komputera i poprzez ich skomplikowaną analizę tworzone są obrazy przedstawiające kolejne przekroje konkretnego narządu. Im więcej projekcji zostanie wykonanych, tym bardziej dokładny jest uzyskany obraz – pierwsze tomografy w trakcie badania wykonywały ponad 28 tys. projekcji, obecne nowoczesne urządzenia – nawet 2 mln. W zależności od rodzaju tomografu, uzyskać można obrazy przekrojowe (2D) lub przestrzenne (3D).

Tomografia komputerowa w stomatologii

W odróżnieniu od tradycyjnej tomografii komputerowej wykonywanej w innych dziedzinach medycyny, tomografia komputerowa w stomatologii cechuje się tym, że jest podczas niej wykorzystywana stożkowa, a nie szczelinowa wiązka promieniowania RTG. Stąd też inne określenie badania, a mianowicie tomografia wiązki stożkowej. Promieniowanie w ciągu kilku sekund wielokrotnie okrąża głowę pacjenta, obrazując jej poszczególne struktury.

Tomografia komputerowa ma bardzo liczne zastosowania we współczesnej stomatologii. Wykorzystuje się ją:

  • w procesie planowania leczenia implantologicznego oraz kontroli jego efektów,
  • w diagnostyce głębokich zakażeń miazgi oraz planowaniu leczenia endodontycznego,
  • w diagnostyce nieudanego leczenia kanałowego oraz planowaniu tzw. re-endo,
  • przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej (chirurgiczne usuwanie zębów mądrości, usuwanie zębów zatrzymanych),
  • w diagnostyce wad zgryzu oraz planowaniu leczenia ortodontycznego,
  • w diagnostyce ubytków w przestrzeniach międzyzębowych i planowaniu leczenia periodontologicznego.

Tomografia komputerowa – 2D czy 3D?

Jeszcze niedawno standardem diagnostycznym w stomatologii była tomografia 2D, dzięki której uzyskiwano dwuwymiarowe obrazy panoramiczne. Choć bez wątpienia było to badanie bardzo przydatne i ułatwiające lekarzowi diagnostykę czy zaplanowanie terapii, to jednak miało swoje ograniczenia.

Uzyskiwane w jego trakcie obrazy nie były na tyle precyzyjne, aby zaplanować bardzo skomplikowane zabiegi implantologiczne czy chirurgiczne, przeprowadzane np. w pobliżu nerwów zębodołowych czy zatok szczękowych. Wszystko zmieniło się jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i rozpowszechnieniem technologii 3D – wówczas w stomatologii zaczęto coraz częściej wykonywać tomografię 3D.

Tomografia 3D – dlaczego warto?

Tomografia komputerowa 3D – zwana także tomografią CBCT to zdecydowanie najbardziej precyzyjne i najbezpieczniejsze dla pacjenta badanie obrazowe wykonywane we współczesnej stomatologii. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej można uzyskać niezwykle dokładny, trójwymiarowy obraz wszystkich struktur anatomicznych w obrębie jamy ustnej oraz twarzoczaszki pacjenta.

Dla lekarza oznacza to możliwość jednoznacznego zdiagnozowania problemu, z jakim boryka się pacjent i zaplanowania odpowiedniego leczenia – implantologicznego, protetycznego, endodontycznego, ortodontycznego czy chirurgicznego. Uzyskane obrazy można archiwizować i w każdej chwili odtworzyć na komputerze.

Oczywiście tomografia komputerowa 3D niesie ze sobą również wiele korzyści dla pacjenta. Po pierwsze – nowoczesne tomografy do wykonania w pełni wartościowego diagnostycznie obrazu emitują o wiele mniej promieniowania rentgenowskiego niż tomografy analogowe. Oznacza to, że jest to badanie bezpieczniejsze dla pacjenta, ponieważ trwa krócej i niższa jest ekspozycja organizmu na działanie promieniowania RTG. Dodatkowo, tomografy 3D to urządzenia w postaci ramienia z obracającą się dookoła ciała pacjenta głowicą, przez co badanie może być wykonywane w komfortowej pozycji stojącej lub siedzącej – nie trzeba się kłaść, pacjent nie jest wsuwany do ciasnego aparatu, więc tomografia jest mniej stresująca. Co więcej, możliwość szybkiej diagnostyki i zaplanowania leczenia sprawia, że cały ten proces bywa krótszy i tańszy.


W placówkach DIAGDENT w Warszawie specjalizujemy się w wykonywaniu nowoczesnych, bezpiecznych i precyzyjnych badań obrazowych na potrzeby leczenia stomatologicznego oraz laryngologicznego. Dysponujemy innowacyjnym sprzętem – w tym tomografami Kodak CS 9600, Kodak Carestrem CS 9300 oraz Kodak 9000C 3D, umożliwiającymi obrazowanie w technologii 3D. Zapewniamy opiekę najlepszych specjalistów, do każdego badania przekazujemy bezpłatne opisy wyników.


Zapraszamy do placówek w Warszawie w czterech lokalizacjach:

DiagDent Saska Kępa | Dogodny dojazd z dzielnic: Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła
ul. Brazylijska 13
tel. 22 416 31 17

DiagDent Białołęka (Factory Annopol) | Dogodny dojazd z dzielnic: Targówek, Bielany, Żoliborz
ul. Białołęcka 166D
tel. 22 675 77 10

DiagDent Ursynów (metro Stokłosy) | Dogodny dojazd z dzielnic: Mokotów, Wilanów, Wawer
Pasaż Ursynowski 1
tel. 22 644 00 05

DiagDent Włochy (PKP Warszawa Włochy) | Dogodny dojazd z dzielnic: Bemowo, Ursus, Wola, Ochota
ul. Zdobnicza 8
tel. 22 299 13 05

Zapraszamy do kontaktu!

2019-11-14T12:14:13+01:00 18 października 2019|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.