Tomografia komputerowa zatok w pracowniach DIAGDENT

Tomografia komputerowa zatok to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie, znajdujące zastosowanie zarówno w stomatologii, jak i chirurgii szczękowo-twarzowej czy laryngologii. Pozwala ono dokładnie zobrazować zarówno kości, jak i znajdujące się wkoło tkanki miękkie. Tomografia CBCT 3D zatok znajduje się oczywiście w portfolio usług pracowni DIAGDENT w Warszawie.

Zatoki to wyściełane błoną śluzową puste przestrzenie znajdujące się w obrębie kości twarzy. Wyróżnia się cztery rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe. Pełnią one kilka funkcji w organizmie człowieka. Naukowcy twierdzą, że pełnią istotną rolę mechaniczną – puste przestrzenie w kościach czaszki zmniejszają jej wagę, co pozwala na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Zatoki niewątpliwe chronią mózg przed uszkodzeniami – w sytuacji urazu zmiażdżone czy pęknięte kości czaszki najpierw trafiają na pustą zatokę, a nie na tkanki mózgu. Są one również pewnego rodzaju buforem zabezpieczającym przed uszkodzeniami słuchu spowodowanymi przez własny głos, a dodatkowo – ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze.

Tomografia komputerowa zatok – co to za badanie?

Tomografia komputerowa zatok to nowoczesne, bezbolesne i bezpieczne badanie, które pozwala na dokładne zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych wchodzących w skład zatok. Podczas badania wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie – takie samo, które ma zastosowanie np. przy tradycyjnym RTG. Standardowy tomograf komputerowy składa się ze specjalnej lampy rentgenowskiej oraz zawieszonych na obręczy detektorów.

Lampa tomografu obraca się wokół chwilowo unieruchomionej głowy pacjenta i emituje promieniowanie. Część promieniowania jest pochłaniana przez tkanki, część wędruje do detektorów, które następnie przesyłają informacje do komputera. Specjalne oprogramowanie analizuje dane, przetwarza je i prezentuje w postaci obrazu. Obraz ten cechuje się bardzo wysoką jakością i rozdzielczością, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć wszystkie tkanki wchodzące w skład zatok.

Tomografia komputerowa zatok – wskazania

Tomografię komputerową zatok uważa się za jedną z najskuteczniejszych i najbardziej precyzyjnych metod ich obrazowania. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w stomatologii oraz laryngologii – w tym drugim przypadku głównym wskazaniem jest podejrzenie przewlekłego zapalenia zatok. Objawiać się ono może np. uczuciem zatkania nosa, bólami głowy, nawracającym lub ciągłym nieżytem nosa itp. Tomografia komputerowa zatok pozwala m.in. na zobrazowanie błon śluzowych zatok przynosowych, wykrycie ewentualnych zgrubień, polipów, guzów itp.

Należy pamiętać, że tomografia komputerowa zatok nie jest wyłącznie badaniem z zakresu diagnostyki stomatologicznej czy laryngologicznej. Jej wykonanie może zlecić również chirurg ogólny, chirurg twarzowo-szczękowy, neurochirurg, a nawet onkolog. I tak tomografia zatok znajduje zastosowanie w:

  • diagnostyce i planowaniu leczenia stomatologicznego, głównie ortodontycznego oraz implantologicznego,
  • planowaniu leczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej i chirurgii twarzowo-szczękowej (np. przed operacjami w obrębie twarzoczaszki),
  • diagnostyce schorzeń laryngologicznych (zwłaszcza zapalenia zatok o przebiegu ostrym i przewlekłym),
  • wykrywaniu uszkodzenia zatok i ich lokalizacji po urazach w obrębie czaszki,
  • diagnostyce guzów – również nowotworowych – w obrębie zatok i jamy nosowej.

Tomografia komputerowa zatok – przebieg

Tomografia komputerowa zatok nie jest badaniem wymagającym od pacjenta szczególnych przygotowań. Co ważne, w jego trakcie nie ma konieczności używania środków kontrastujących, więc można je wykonywać nawet u osób z alergiami lub nadwrażliwością na składniki kontrastu. Badanie jest zupełnie bezbolesne i bardzo krótkie – trwa zazwyczaj niecałą minutę. W jego trakcie należy jedynie zachować bezruch. Tuż po jego zakończeniu można powrócić do normalnych codziennych aktywności, nie występują po nim skutki uboczne czy działania niepożądane.

Tomografia komputerowa zatok – przeciwwskazania

Choć tomografia komputerowa zatok to badanie mało inwazyjne i bezpieczne, to jednak istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania. Co do zasady, żadnych badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani podejrzewających ciążę – kobiety w tym stanie powinny poinformować o tym lekarza. Tomografia komputerowa zatok może jednak zostać przeprowadzona u ciężarnych jeśli korzyści z niej płynące są większe niż ewentualne zagrożenie dla płodu.

Tomografia zatok w Warszawie – zapraszamy do pracowni DIAGDENT

W pracowniach DIAGDENT w Warszawie dysponujemy najnowocześniejszym, bardzo bezpiecznym sprzętem, który pozwala na znacznie zredukowanie wymaganej do wykonania badania dawki promieniowania, przy jednoczesnym zachowaniu niezwykle wysokiej jakości obrazowania. Dla przykładu – w pracowni DIAGDENT na Saskiej Kępie tomografia zatok wykonywana jest przy pomocy tomografu Kodak CS 9300, pozwalającego na przeprowadzenie badania przy dawce promieniowania wynoszącej od 5 do 40 uSv (w porównaniu do 68-600 uSv w konkurencyjnych systemach).

Tomografia komputerowa zatok CBCT – zalety

Tomografia komputerowa zatok wykonywana w pracowni DIAGDENT na Saskiej Kępie to tomografia wiązki stożkowej (CBCT). W odróżnieniu od tradycyjnej tomografii spiralnej, jest ona metodą szybszą oraz bezpieczniejszą. Precyzyjne obrazowanie wszystkich struktur twarzoczaszki możliwe jest już podczas jednego obrotu źródła promieniowania – pacjent przyjmuje go więc około 10 razy mniej, a samo badanie trwa krócej – nie kilka minut, a zaledwie kilkadziesiąt sekund. To ważne m.in. w przypadku badania dzieci, którym trudno jest usiedzieć w bezruchu przez dłuższy czas. Oczywiście nie można zapominać o jakości obrazowania. Tomografia komputerowa zatok CBCT pozwala na uzyskanie o wiele dokładniejszych i bardziej szczegółowych obrazów tkanek niż tomografia spiralna, co jest olbrzymią wartością diagnostyczną.

Tomografia komputerowa zatok – wyniki

W pracowniach diagnostycznych DIAGDENT zdajemy sobie sprawę, że oczekiwanie na wyniki badania może być dla pacjentów stresujące – dlatego wyniki tomografii komputerowej zatok są dostępne od razu w postaci płyty CD z zarejestrowanymi obrazami, natomiast opis badania do odbioru osobistego jest do 5 dni roboczych lub jeśli pacjent wyrazi na to pisemną zgodę, wysyłany jest w formie pliku PDF na wskazany adres e-mailowy.

Tomografia zatok – cena

Cena tomografii komputerowej zatok w Warszawie w pracowni DIAGDENT na Saskiej Kępie to 150 zł. Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na ul. Brazylijską 13 – skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem (22) 416 31 17 lub mailowo pod adresem info@diagndent.pl i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie. Pracujemy od poniedziałku do piątku od 9:00 do 20:00 oraz w soboty od 10:00 do 14:00.

 

2019-04-02T14:14:26+02:00 28 listopada 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.