Zdjęcie panoramiczne zębów – kiedy się je wykonuje?

Zdjęcie panoramiczne zębów – kiedy się je wykonujeZdjęcie panoramiczne zębów – zwane również zdjęciem pantomograficznym – to specjalistyczne stomatologiczne zdjęcie RTG, obrazujące wszystkie zęby szczęki i żuchwy (również te zatrzymane), a także otaczające je tkanki. Pantomogram w Warszawie wykonać można w pracowni DiagDent na Saskiej Kępie.

Pantomogram jest specjalistycznym zdjęciem RTG stosowanym w stomatologii, które wykonuje się przy pomocy aparatu nazywanego pantomografem. Jest to badanie krótkotrwałe i zupełnie bezbolesne – wymaga od Pacjenta jedynie zagryzienia specjalnego ustnika, który pozwala na dokładne zobrazowanie wszystkich zębów górnych i dolnych, bez ich nakładania się. W trakcie badania należy przez kilka sekund zachować bezruch oraz wykonywać polecenia radiologa.

Zdjęcie panoramiczne zębów – wskazania

Wskazań do wykonania zdjęcia pantomograficznego jest bardzo wiele – pozwala ono bowiem na zobrazowanie nie tylko wszystkich zębów górnych i dolnych, ale również otaczających je tkanek miękkich oraz kości. Lekarz stomatolog może więc zlecić wykonanie pantomogramu m.in. w przypadku:

  • ogólnej oceny zdrowia zębów Pacjenta (obecność próchnicy, jakość leczenia kanałowego, stan wypełnień),
  • diagnostyki stopnia zaawansowania chorób przyzębia,
  • planowania leczenia protetycznego, ortodontycznego oraz implantologicznego,
  • planowania ekstrakcji zębów (również zatrzymanych),
  • diagnostyki obecności zmian w obrębie jamy ustnej (torbiele, guzy nowotworowe i nienowotworowe).

Pantomogram – przeciwwskazania

Podczas badania pantomograficznego wykorzystywane jest nieobojętne dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie. Z tego względu pantomogramu co do zasady nie wykonuje się u kobiet ciężarnych oraz podejrzewających ciążę. Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia.
W pracowni DiagDent dysponujemy nowoczesnym pantomografem cyfrowym. W porównaniu do tradycyjnych aparatów, emituje on nawet o 70% mniej promieniowania przy zachowaniu najwyższej jakości wykonywanych zdjęć. Co ważne, uzyskane obrazy można wydrukować lub zapisać w postaci cyfrowej na płycie CD.

2018-05-10T09:00:01+02:00 24 kwietnia 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.