Czy stomatologiczne badania obrazowe są bezpieczne?

Badania obrazowe to podstawa diagnostyki w całej współczesnej medycynie, w tym również w stomatologii. Wyróżnia się wśród nich m.in. badanie USG, RTG, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. W stomatologii zastosowanie znajdują głównie różnie odmiany badania RTG. Czy są one bezpieczne dla pacjenta?

Współczesna diagnostyka obrazowa wykorzystuje trzy podstawowe techniki obrazowania. Tą najbezpieczniejszą jest ultrasonografia, której podstawą są zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu fale akustyczne. Podczas rezonansu magnetycznego wykorzystywane jest promieniowanie elekromagnetyczne, zaś podczas badań RTG oraz tomografii komputerowej – promieniowanie rentgenowskie. Właśnie te dwa ostatnie znajdują najszersze zastosowanie w stomatologii. Dlaczego? Ponieważ pozwalają skutecznie i precyzyjnie zobrazować tkanki twarde, z których zbudowane są zęby, a także kości szczęki, żuchwy, zatoki itp.

Rodzaje badań rentgenowskich w stomatologii

W stomatologii wykonuje się cztery podstawowe rodzaje obrazowych badań rentgenowskich. Są to:

  • RTG zęba – pozwalające zobrazować maksymalnie trzy zęby,
  • cefalometria – zdjęcie twarzowej części czaszki ze strukturami kostnymi i skórnymi,
  • pantomogram zdjęcie żuchwy i szczęki w formacie panoramicznym,
  • tomografia zębów – jedna z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych metod obrazowania wszystkich struktur jamy ustnej.

Badania obrazowe bezpieczne dla pacjenta

Ogólnie rzecz biorąc, promieniowanie wykorzystywane podczas badań rentgenowskich, również stomatologicznych, nie pozostaje bez wpływu na organizm człowieka (może np. uszkadzać jego komórki), więc nie można poddawać się im bez ograniczeń. W ostatnich latach technologie obrazowania rozwinęły się jednak tak bardzo, że wystarczy minimalna ekspozycja na promieniowanie, by uzyskać dokładny obraz danych struktur. W pracowni Diagdent w Warszawie dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, który pozwala na znaczne zmniejszenie potrzebnej do wykonania zdjęcia dawki promieniowania. Dla przykładu – dostępny w pracowni Diagdent na Saskiej Kępie system Kodak CS 9300 do tomografii 3D wykonuje bardzo precyzyjne zdjęcie już przy dawce promieniowana wynoszącej od 5 do 19 uSv (wobec 68-600 uSv przy konkurencyjnych systemach). Z kolei w pracowni Diagdent na Ursynowie dysponujemy najnowocześniejszym tomografem CS 8100 SC 3D pozwalającym zredukować dawkę promieniowania aż o 87%.

Wszystko to sprawia, że RTG zębów czy cefalometrię w Warszawie można wykonać w sposób zupełnie bezpieczny, kontrolowany przez nasz doświadczony zespół. Obrazowe badania stomatologiczne przeprowadza się z powodzeniem u dorosłych i u dzieci – szczególną ostrożność zachować należy jedynie w przypadku kobiet w ciąży. Mimo że w niektórych państwach badania rentgenowskie można przeprowadzać także na kobietach w ciąży, w Polsce jest to zabronione. Dlatego tak ważne jest przekazanie informacji o ciąży lub jej podejrzeniu przed zapisem na badanie.

 

 

2018-11-02T16:12:01+01:00 23 maja 2018|
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.