Cefalometria

(zwana również: teleradiogram, zdjęcie cefalometryczne, kefalometria, cefalo, kefalo, tele, zdjęcie kefalometryczne)

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Cefalometria
Czas Trwania: 0,5-3 s
Dawka promieniowania: 7-12 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest cefalometria?

Cefalometria (teleradiogram) to jedna z odmian zdjęć zewnątrzustnych, czyli takich, które nie wymagają umieszczenia aparatu wewnątrz jamy ustnej. Jest zdjęciem rentgenowskim - wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. W przypadku tego rodzaju badania dawka promieniowania wynosi zaledwie 7-12 µSv, dokładnie tyle samo, co w przypadku zdjęcia pantomograficznego. Chociaż cefalometrię można wykonywać w trzech różnych projekcjach (bocznej, tylno-przedniej i osiowej), to zdecydowanie najczęściej wykonywana jest cefalometria boczna. Zdjęcie tego typu uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde.

Kiedy się robi cefalometrię?

W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są przede wszystkim w ortodoncji. Cefalometrię wykonuje się w takich przypadkach, jak:

  • leczenie ortodontyczne i planowanie zabiegów ortodontycznych
  • ocena wieku kostnego i jego pomiarów
  • dokumentacja stanu przed i po leczeniu
  • diagnostyka wad zgryzu
  • diagnostyka wad rozwojowych czaszki
  • ocena wzrostu części twarzowej czaszki

 

Jak przygotować się do badania cefalometrycznego?

Chociaż nie trzeba się specjalnie przygotowywać, to przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na cefalometrii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Cefalometria - jak wygląda badanie?

Badanie cefalometryczne będzie trwało zaledwie 3 sekundy, a w przypadku urządzenia z technologią "one shot", które znajduje się np. w naszej placówce na Saskiej Kępie (Praga Południe) - nawet 0,5 sekundy. Przed badaniem elektroradiolog instruuje pacjenta by stanął wyprostowany w wyznaczonym miejscu. W uszach pacjenta umieszczone zostają specjalne zatyczki, a u nasady nosa - miarka. Pacjent zostaje poproszony o przełknięcie śliny i delikatne zaciśnięcie zębów w naturalnym zgryzie przy zamkniętych ustach. Już po kilku minutach od badania pacjent otrzymuje wynik na płycie CD. Możliwe jest również pobranie wyników z Portalu Pacjenta Diagdent. Aby dowiedzieć się więcej na temat wydawania wyników badań kliknij tutaj.

Najistotniejszym elementem badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

 

Ile kosztuje cefalometria?

Diagdent od lat utrzymuje najniższe ceny badań cefalometrycznych na rynku. Aktualnie cena za cefalometrię wynosi 80 złotych. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie wykonać cefalometrię?

Zdjęcie cefalometryczne można wykonać w pracowniach Diagdent w Warszawie, Wrocławiu i w Łodzi. Nasze warszawskie lokalizacje to: Białołęka, Bielany, Centrum (Śródmieście), Praga Południe (Saska Kępa), Tarchomin, Ursynów i Włochy. Nasza pracownia we Wrocławiu znajduje się w dzielnicy Stare Miasto. Lokalizacje pracowni Diagdent w Łodzi to Bałuty oraz Górna. W każdej z naszych placówek zapewniamy komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań wykonywanych na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych przez fachową kadrę elektroradiologów. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Karta VisaKarta Visa ElectroKarta MastercardKarta MaestroBlik - płatnośćPłatność bezdotykowaKarta Dużej Rodziny

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone