Cefalometria

Cefalometria 2019-07-11T12:50:23+02:00

 

Cefalometria

Cefalometria to jedna z odmian zewnątrzustnych zdjęć rentgenowskich powszechnie stosowanych we współczesnej stomatologii. Cefalometrię można wykonać w trzech projekcjach: bocznej, tylno-przedniej lub osiowej (przy czym najczęstsze jest badanie w projekcji bocznej). Ogólnie, cefalometria pozwala na precyzyjne zobrazowanie czaszki, tkanek twardych i miękkich jamy ustnej, zatok przynosowych oraz podniebienia twardego.

Zalety cefalometrii:

  • badanie krótkotrwałe, nie wymaga szczególnych przygotowań
  • pozwala na precyzyjne zobrazowanie struktur głowy i jamy ustnej,
  • jest bezbolesne, dzięki nowoczesnym technologiom ilość promieniowania rentgenowskiego potrzebnego do jego wykonania jest niewielka.

Cefalometria znajduje zastosowanie w diagnostyce wad zgryzu oraz wad rozwojowych części twarzowej czaszki, pozwala badać jej procesy wzrostu, planować i oceniać efekty leczenia ortodontycznego, a także oceniać wiek kostny (jest to możliwe dzięki widocznemu na zdjęciu w projekcji bocznej obrazowi kręgów szyjnych). W ortodoncji cefalometria pozwala na pomiar punktów, odległości, linii i kątów w obrębie kości twarzy.

Podczas badania głowa pacjenta musi być unieruchomiona w cefalostacie (kraniostacie), zbudowanym z oliwek usznych i wspornika nosowego. Oliwki wkłada się do uszu pacjenta, natomiast wspornik nakłada się na nasadę nosa. Tuż przed badaniem pacjent musi przełknąć ślinę i zagryźć zęby, a w jego trakcie – pozostać w bezruchu.

Dzięki dostępnemu w pracowniach DIAGDENT nowoczesnemu aparatowi, pełnowartościowe zdjęcie cefalometryczne uzyskujemy już po sekundzie ekspozycji pacjenta na promieniowanie, co znacznie podnosi bezpieczeństwo zabiegu. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Zadzwoń i przyjdź na badanie na Pradze Południe, (22 416 31 17), Białołęce (22 675 77 10), Ursynowie (22 644 00 05) lub Włochach (22 299 13 50).

Cennik
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Provital - Diagdent s.c.) jedynie do kontaktu ze mną.