Cefalometria

(zwana również: zdjęcie cefalometryczne, kefalometria, cefalo, kefalo, tele, zdjęcie kefalometryczne)

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Cefalometria
Czas Trwania: 0,5-3s
Dawka promieniowania: 7-12 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest cefalometria?

Cefalometria to jedna z odmian zdjęć zewnątrzustnych, czyli takich, które nie wymagają umieszczenia aparatu wewnątrz jamy ustnej. Jest zdjęciem rentgenowskim - wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. W przypadku tego rodzaju badania dawka promieniowania wynosi zaledwie 7-12 µSv, dokładnie tyle samo, co w przypadku zdjęcia pantomograficznego. Chociaż cefalometrię można wykonywać w trzech różnych projekcjach (bocznej, tylno-przedniej i osiowej), to zdecydowanie najczęściej wykonywana jest cefalometria boczna. Zdjęcie tego typu uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde.

Kiedy się robi cefalometrię?

W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są przede wszystkim w ortodoncji. Cefalometrię wykonuje się w takich przypadkach, jak:

  • leczenie ortodontyczne i planowanie zabiegów ortodontycznych
  • ocena wieku kostnego i jego pomiarów
  • dokumentacja stanu przed i po leczeniu
  • diagnostyka wad zgryzu
  • diagnostyka wad rozwojowych czaszki
  • ocena wzrostu części twarzowej czaszki

 

*Sposób przygotowania do badania

Chociaż nie trzeba się specjalnie przygotowywać przed wizytą, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty, zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na cefalometrii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Przebieg badania

Badanie cefalometryczne będzie trwało zaledwie 3 sekundy, a w przypadku urządzeń z technologią "one shot" (które znajduje się np. w naszej placówce na Saskiej Kępie) - nawet 0,5 sekundy. Przed badaniem elektroradiolog instruuje pacjenta by stanął wyprostowany w wyznaczonym miejscu. W uszach pacjenta umieszczone zostają specjalne zatyczki, a u nasady nosa - miarka. Pacjent zostaje poproszony o przełknięcie śliny i delikatne zaciśnięcie zębów w naturalnym zgryzie przy zamkniętych ustach. Po badaniu po zaledwie kilku minutach pacjent otrzymuje wynik na płycie CD (by dowiedzieć na temat innych nośników, na któych wydawane są badania kliknij tutaj - WYNIKI BADAŃ).

Najbardziej istotną częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© DiagDent - Wszelkie prawa zastrzeżone