Tomografia CBCT

(Zwana również: tomografia komputerowa, tomografia stożkowa, tomografia wiązki stożkowej, tomografia cbct, tomografia wolumetryczna, tomografia volumetryczna, lub błędnie: tk, tk cbct, zdjęcie tomograficzne, zdjęcie 3d, tomografia stomatologiczna, pantomogram 3d, tomografia wycinkowa)

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Tomografia komputerowa CBCT
Czas Trwania: około 30 s
Dawka promieniowania: 20-150 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest tomografia komputerowa CBCT?

Tomografia komputerowa CBCT od angielskich słów „Cone-Beam Computed Tomography" to nowoczesne, nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie, pozwalające na zobrazowanie wszystkich struktur głowy: szczęki, żuchwy, stawów skroniowo – żuchwowych, twarzoczaszki oraz zatok. W badaniu tego rodzaju wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie w postaci wiązki stożkowej. Wykorzystanie tylko jednego źródła promieniowania w najnowocześniejszym sprzęcie diagnostycznym w naszych pracowniach pozwala zminimalizować dawkę promieniowania nawet do 20 µSv w przypadku badania wycinka łuku zębowego i do maksimum 150 µSv przy badaniach większych struktur np. twarzoczaszki. Czy tomografia może być niebezpieczna dla zdrowia? Mimo że dawka wykorzystywana w tomografii komputerowej jest większa niż ta, którą pacjent przyjmuje przy wykonywaniu pantomogramu czy cefalometrii, to wciąż jest to badanie bezpieczne dla zdrowia. By określić czy badanie jest bezpieczne dla konkretnego pacjenta lekarz powinien przeprowadzić wywiad przed wystawieniem skierowania na takie badanie.

 

Kiedy zrobić tomografię?

Tomografia komputerowa jest wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny. W przypadku radiologii stomatologicznej i laryngologicznej, najczęściej pacjenci kierowani są na tomografię CBCT w takich przypadkach, jak:

  • leczenie periodontologiczne (periodontologia to dziedzina stomatologii, zajmująca się chorobami dziąseł i błony śluzowej)
  • leczenie kanałowe, endodontyczne, w przypadkach nietypowego przebiegu kanału zębowego lub po prostu bardziej skomplikowanych i złożonych zabiegów
  • diagnoza, leczenie oraz planowanie działań z zakresu dziedziny ortodoncji; np. w przypadku schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego
  • leczenie zaburzeń rozwojowych w obszarze czaszki
  • chirurgia szczękowa i ortognatyka
  • planowanie i kontrola przebiegu leczenia implantologicznego, mocowania mostów, stałych protez itp.
  • laryngologia - diagnoza, planowanie i kontrola przebiegu leczenia; ocena struktur zatok, jam nosowych, ucha środkowego

 

Jak przygotować się do badania?

Chociaż do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na tomografii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Tomografia CBCT - jak wygląda badanie?

W zależności od badanego obszaru, przebieg badania może się zmieniać.

W przypadku tomografii wycinkowej szczęki/żuchwy pacjent otrzyma jednorazowy zagryzak, który powinien umieścić wewnątrz jamy ustnej zgodnie z instrukcjami elektroradiologa. Następnie zostanie poproszony o wyprostowanie się, wyciągnięcie rąk przed siebie i chwycenie za aparat we wskazanym miejscu. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund i przez ten czas istotne jest utrzymanie się w nieruchomej pozycji. Już po kilku minutach od badania pacjent otrzymuje wynik na płycie CD. Możliwe jest również pobranie wyników z Portalu Pacjenta Diagdent. Aby dowiedzieć się więcej na temat wydawania wyników badań kliknij tutaj.

Najistotniejszą częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

 

Ile kosztuje tomografia CBCT?

Diagdent od lat utrzymuje najniższe ceny stomatologicznych badań radiologicznych na rynku. Koszt wykonania tomografii CBCT zależny jest od tego, który obszar ciała będzie poddany badaniu. Ceny zaczynają się już od 145 złotych za tomografię wycinka łuku. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie wykonać tomografię CBCT?

Badania wykonujemy w placówkach Diagdent w Warszawie, Wrocławiu i w Łodzi. Nasze warszawskie lokalizacje to: Białołęka, Bielany, Centrum (Śródmieście), Praga Południe (Saska Kępa), Tarchomin, Ursynów i Włochy. Nasza pracownia we Wrocławiu znajduje się w dzielnicy Stare Miasto. Lokalizacje pracowni Diagdent w Łodzi to Bałuty i Górna. W każdej z naszych placówek zapewniamy komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań wykonywanych na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych przez fachową kadrę elektroradiologów. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Karta VisaKarta Visa ElectroKarta MastercardKarta MaestroBlik - płatnośćPłatność bezdotykowaKarta Dużej Rodziny

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone