Tomografia CBCT

(Zwana również: tomografia komputerowa, tomografia stożkowa, tomografia wiązki stożkowej, tomografia cbct, tomografia wolumetryczna, tomografia volumetryczna, lub błędnie: tk, tk cbct, zdjęcie tomograficzne, zdjęcie 3d, tomografia stomatologiczna, pantomogram 3d, tomografia wycinkowa)

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Tomografia komputerowa CBCT
Czas Trwania: około 30 s
Dawka promieniowania: 20-150 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest tomografia komputerowa CBCT?

Tomografia komputerowa CBCT od angielskich słów „Cone-Beam Computed Tomography" to nowoczesne, nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie, pozwalające na zobrazowanie wszystkich struktur głowy: szczęki, żuchwy, stawów skroniowo – żuchwowych, twarzoczaszki oraz zatok. W badaniu tego rodzaju wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie w postaci wiązki stożkowej. Wykorzystanie tylko jednego źródła promieniowania w nanowocześniejszym sprzęcie wykorzystywanym w naszych pracowniach pozwala zminimalizować dawkę promieniowania nawet do 20 µSv w przypadku badania wycinka łuku zębowego, do maksimum 150 µSv przy badaniach większych struktur np. twarzoczaszki. Czy tomografia może być niebezpieczna dla zdrowia? Mimo że dawka wykorzystywana w tomografii komputerowej jest większa niż te jakie pacjent przyjmuje przy wykonywaniu pantomogramu czy cefalometrii, to wciąż jest to badanie bezpieczne dla zdrowia. By określić czy badanie jest bezpieczne dla konkretnego pacjenta lekarz powinien przeprowadzić wywiad przed wystawieniem skierowania na takie badanie.

 

Kiedy zrobić tomografię?

Tomografia komputerowa jest wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny. W przypadku radiologii stomatologicznej i laryngologicznej, najczęściej pacjenci są kierowani na tomografię CBCT w takich przypadkach, jak:

  • leczenie periodontologiczne; periodontologia to dziedzina stomatologii, zajmująca się chorobami dziąseł i błony śluzowej
  • leczenie kanałowe, endodontyczne, w przypadkach nietypowego przebiegu kanału zębowego lub po prostu bardziej skomplikowanych i złożonych zabiegów
  • diagnoza, leczenie oraz planowanie działań z zakresu dziedziny ortodoncji; np. w przypadku schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego
  • leczenie zaburzeń rozwojowych w obszarze czaszki
  • chirurgia szczękowa i ortognatyka
  • planowanie i kontrola przebiegu leczenia implantologicznego, mocowania mostów, stałych protez itp.
  • laryngologia - diagnoza, planowanie i kontrola przebiegu leczenia; ocena struktur zatok, jam nosowych, ucha środkowego

 

Jak przygotować się do badania?

Chociaż nie trzeba się specjalnie przygotowywać przed wizytą, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na tomografii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Przebieg badania

W zależności od badanego obszaru, przebieg badania może się zmieniać.

W przypadku tomografii wycinkowej szczęki/żuchwy pacjent otrzyma jednorazowy zagryzak, który powinien umieścić wewnątrz jamy ustnej zgodnie z instrukcjami elektroradiologa. Następnie zostanie poproszony o wyprostowanie się, wyciągnięcie rąk przed siebie i chwycenie za aparat we wskazanym miejscu. Badanie trwa do minuty i przez ten czas istotne jest utrzymanie się w nieruchomej pozycji. Po badaniu po zaledwie kilku minutach pacjent otrzymuje wynik na płycie CD (by dowiedzieć na temat innych nośników, na których wydawane są badania kliknij tutaj - WYNIKI BADAŃ).

Najistotniejszą częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

Gdzie w Warszawie wykonać tomografię CBCT?

Badania wykonujemy w placówkach Diagdent znajdujących się w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Praga Południe, Ursynów i Włochy. W każdej z nich zapewniamy komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań wykonywanych na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych przez fachową kadrę elektroradiologów. Zapraszamy!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone