Tomografia szczęki i żuchwy

Tomografia CBCT szczęki i żuchwy.

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Tomografia CBCT
Czas Trwania: około 30 s
Dawka promieniowania: 20-150 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest tomografia szczęki i żuchwy?

Tomografia szczęki i tomografia żuchwy to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie do obrazowania w trzech płaszczyznach wszystkich struktur w obrębie szczęki i żuchwy człowieka: zębów wraz z ich elementami, kości, tkanek przyzębia oraz otaczających je tkanek miękkich. Tomografia szczęki i tomografia żuchwy daje stomatologowi szczegółowe informacje na temat stanu znajdujących się tam zębów, pozwala wykonać precyzyjne pomiary przed planowanymi zabiegami z zakresu implantologii czy uzyskać dane, które może później wykorzystać do przygotowania cyfrowego projektu nowego uśmiechu pacjenta.

 

Kiedy zrobić tomografię szczęki i żuchwy?

Tomografia szczęki i żuchwy jest wykorzystywana w diagnostyce oraz planowaniu leczenia z zakresu wszystkich dziedzin współczesnej stomatologii, takich jak:

  • protetyka
  • endodoncja
  • ortodoncja
  • periodontologia
  • implantologia
  • chirurgia stomatologiczna 

Tomografia szczęki i żuchwy może również pomóc w identyfikacji oraz określeniu dokładnego położenia złamań kości, co umożliwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

 

Jak przygotować się do badania?

Chociaż do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na tomografii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Tomografia szczęki i żuchwy - jak wygląda badanie?

W zależności od badanego obszaru, przebieg badania tomograficznego może się zmieniać.

Badanie odbywa się w wyprostowanej pozycji, pacjent wysuwa ręce przed siebie i chwyta za aparat diagnostyczny we wskazanym miejscu. Badanie trwa do minuty i przez ten czas istotne jest utrzymanie się w nieruchomej pozycji. Już po kilku minutach od badania pacjent otrzymuje wynik na płycie CD oraz na Portalu Pacjenta Diagdent. Aby dowiedzieć się na temat innych nośników, na których wydawane są badania kliknij WYNIKI BADAŃ.

Najistotniejszą częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

 

Ile kosztuje tomografia szczęki i żuchwy?

Diagdent od lat utrzymuje najniższe ceny stomatologicznych badań radiologicznych na rynku. Koszt wykonania tomografii CBCT zależny jest od tego, który obszar ciała będzie poddany badaniu. Cena tomografii szczęki to 190zł. Cena tomografii żuchwy to 190zł. Cena tomografii szczęki i żuchwy z polem obrazowania 10 x 10 cm to 250zł. Cena tomografii szczęki i żuchwy z polem obrazowania 16 x 12 cm to 270zł. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie wykonać tomografię szczęki i żuchwy?

Tomografię szczęki i żuchwy wykonujemy w placówkach Diagdent w Warszawie i Wrocławiu. Nasze warszawskie lokalizacje to: Białołęka, Bielany, Centrum (Śródmieście), Praga Południe (Saska Kępa), Tarchomin, Ursynów i Włochy. Nasza pracownia we Wrocławiu znajduje się w dzielnicy Stare Miasto. W każdej z naszych placówek zapewniamy komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań wykonywanych na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych przez fachową kadrę elektroradiologów. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone