Tomografia ucha środkowego

Tomografia CBCT ucha środkowego.

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Tomografia CBCT
Czas Trwania: około 30 s
Dawka promieniowania: 20-150 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest tomografia ucha środkowego?

Tomografia ucha środkowego pozwala zdiagnozować stan struktur ucha środkowego i wewnętrznego (kosteczki słuchowe, ślimak, kanały półkoliste) oraz przewody słuchowe wewnętrzne i zewnętrzne w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obszarze aparatu słuchowego. Zadaniem elementów wchodzących w skład ucha środkowego jest odbiór i wzmocnienie docierającej do niego fali akustycznej, a następnie przeniesienie jej na struktury ucha wewnętrznego.

 

Kiedy zrobić tomografię ucha środkowego?

Podstawowymi wskazaniami do wykonania tomografii ucha środkowego są urazy, wrodzone anomalie, przewlekły stan zapalny bądź łagodne i złośliwe zmiany w obrębie uszu. Dolegliwości takie jak nawracające zawroty głowy czy szum w uszach również mogą stanowić przyczynę wystawienia przez lekarza skierowania na badanie. Tomografia może być zlecona, gdy pacjent doświadcza utraty słuchu. Wówczas badanie pozwala wykluczyć przyczyny, takie jak pęknięcie błony bębenkowej lub uszkodzenie kości słuchowej.

 

Jak przygotować się do badania?

Chociaż do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na tomografii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Tomografia ucha środkowego - jak wygląda badanie?

W zależności od badanego obszaru, przebieg badania tomograficznego może się zmieniać.

Badanie odbywa się w wyprostowanej pozycji, pacjent wysuwa ręce przed siebie i chwyta za aparat diagnostyczny we wskazanym miejscu. Badanie trwa do minuty i przez ten czas istotne jest utrzymanie się w nieruchomej pozycji. Już po kilku minutach od badania pacjent otrzymuje wynik na płycie CD oraz na Portalu Pacjenta Diagdent. Aby dowiedzieć się na temat innych nośników, na których wydawane są badania kliknij WYNIKI BADAŃ.

Najistotniejszą częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

 

Ile kosztuje tomografia ucha środkowego?

Diagdent od lat utrzymuje najniższe ceny stomatologicznych badań radiologicznych na rynku. Koszt wykonania tomografii CBCT zależny jest od tego, który obszar ciała będzie poddany badaniu. Cena tomografii ucha środkowego to 190zł. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie wykonać tomografię ucha środkowego?

Tomografię ucha środkowego wykonujemy w placówkach Diagdent w Warszawie i Wrocławiu. Nasze warszawskie lokalizacje to: Białołęka, Bielany, Centrum (Śródmieście), Praga Południe (Saska Kępa), Tarchomin, Ursynów i Włochy. Nasza pracownia we Wrocławiu znajduje się w dzielnicy Stare Miasto. W każdej z naszych placówek zapewniamy komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań wykonywanych na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych przez fachową kadrę elektroradiologów. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone