Tomografia zatok

Tomografia CBCT zatok.

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Tomografia CBCT
Czas Trwania: około 30 s
Dawka promieniowania: 20-150 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest tomografia zatok?

Tomografia zatok to technika obrazowania medycznego stosowana do wizualizacji zatok w ludzkim ciele. Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie znajdujące się w kościach czaszki i wyścielone cienką warstwą tkanki zwaną błoną śluzową zatok. Objawy takie jak nawracające bóle głowy, bóle twarzy, problemy z oddychaniem, chroniczny katar, problemy z węchem, szumy uszne mogą sugerować problemy z zatokami. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić wykonanie tomografii zatok. W pracowniach Diagdent wykonujemy tomografię zatok szczękowych, nosowych oraz czołowych.

 

Kiedy zrobić tomografię zatok?

Tomografia CBCT zatok jest wykorzystywana do diagnozowania różnych dolegliwości związanych z zatokami. Niektóre z nich to:

  • Zapalenie zatok - tomografia może pomóc w identyfikacji stanu zapalnego.
  • Polipy zatok - polipy są tworami, które często powodują przewlekłe zapalenie zatok. Tomografia może pomóc w ich wykryciu.
  • Guzy zatok - tomografia może pomóc w wykryciu guzów zatok.
  • Zatokowe bóle głowy - tomografia może pomóc w diagnozowaniu ich przyczyn.
  • Inne przypadki - tomografia zatok może zostać zlecona w przypadku urazów zatok, infekcji, krwawień, itp.

  

Jak przygotować się do badania?

Chociaż do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na tomografii tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Tomografia zatok - jak wygląda badanie?

W zależności od badanego obszaru, przebieg badania tomograficznego może się zmieniać.

Badanie odbywa się w wyprostowanej pozycji, pacjent wysuwa ręce przed siebie i chwyta za aparat diagnostyczny we wskazanym miejscu. Badanie trwa do minuty i przez ten czas istotne jest utrzymanie się w nieruchomej pozycji. Już po kilku minutach od badania pacjent otrzymuje wynik na płycie CD oraz na Portalu Pacjenta Diagdent. Aby dowiedzieć się na temat innych nośników, na których wydawane są badania kliknij WYNIKI BADAŃ.

Najistotniejszą częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

 

Ile kosztuje tomografia zatok?

Diagdent od lat utrzymuje najniższe ceny stomatologicznych badań radiologicznych na rynku. Koszt wykonania tomografii CBCT zależny jest od tego, który obszar ciała będzie poddany badaniu. Cena tomografii zatok to 190zł. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie wykonać tomografię zatok?

Tomografię zatok wykonujemy w placówkach Diagdent w Warszawie i Wrocławiu. Nasze warszawskie lokalizacje to: Białołęka, Bielany, Centrum (Śródmieście), Praga Południe (Saska Kępa), Tarchomin, Ursynów i Włochy. Nasza pracownia we Wrocławiu znajduje się w dzielnicy Stare Miasto. W każdej z naszych placówek zapewniamy komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań wykonywanych na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych przez fachową kadrę elektroradiologów. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone