Protokół fotograficzny

Cyfrowy protokół fotograficzny, inne nazwy: cyfrowy raport fotograficzny, cyfrowy portret pacjenta, fotografia stomatologiczna, fotografia dentystyczna.

Nazwa: Protokół fotograficzny
Czas trwania badania: ~ 20 - 30 min.
Dawka promieniowania: nie dotyczy
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Fotografia stomatologiczna – wsparcie tradycyjnej diagnostyki

Fotografia stomatologiczna jest nowoczesną i bezpieczną metodą uzupełnienia dokumentacji medycznej pacjenta. To nie tylko zdjęcia zębów, ale także jamy ustnej i twarzy. Zdjęcia uzębienia wykonywane w zbliżeniu są pomocne podczas planowania i oceniania wyników leczenia. Portretowe zdjęcia pacjenta są istotnym elementem procesu projektowania uśmiechu.

 

Dlaczego fotografia dentystyczna jest ważna?

Zmiany zachodzące podczas leczenia w jamie ustnej pacjenta są praktycznie niemożliwe do śledzenia poprzez ich zapamiętywanie. Komplet zdjęć dentystycznych ułatwia pracę lekarza, który może analizować postępy na przykład w korekcie wady zgryzu i w innych przypadkach leczenia. W połączeniu z wynikami badań, takich jak pantomogram, cefalometria czy skan wewnątrzustny lekarz otrzymuje szczegółowy model diagnostyczny pacjenta. Dzięki zdjęciom także pacjent zyskuje pewność, że jego stomatolog prowadzi leczenie według uzgodnionego planu.

 

Jak zrobić dobre zdjęcie stomatologiczne?

Do optymalnej dokumentacji zdjęciowej polecane są cyfrowe zestawy fotograficzne składające się z odpowiedniego aparatu, obiektywu i oświetlenia. Nasz zestaw fotograficzny to klasa sama w sobie. Oczywiście zaawansowany technicznie sprzęt to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze wiedza w jaki sposób wykorzystać jego możliwości. Nasi specjaliści dbają o niezbędne detale, które decydują o tym czy sesja zdjęciowa jest udana.

  • Ekspozycja - odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla jakości obrazu. Efektem słabego oświetlenia będzie kiepska jakość zdjęć.
  • Odpowiedni kąt - fotografowanie pod niewłaściwym kątem doprowadzi do nieprawidłowego ujęcia.
  • Kadrowanie - aby zrobić dobre zdjęcie, lusterka dentystyczne i retraktory muszą być odpowiednio ustawione. Jeśli nie zostanie to zrobione poprawnie, fotograf nie będzie w stanie prawidłowo uchwycić obrazu.
  • Właściwe powiększenie - aby otrzymać wartościową dokumentację zdjęciową potrzebne jest umiejętne operowanie powiększeniem.

 

Stomatolgiczna dokumentacja fotograficzna jest punktem wyjścia do analizy i stworzenia precyzyjnego planu leczenia dlatego materiał fotograficzny musi być najwyższej jakości. My wiemy jak zrobić najlepsze zdjęcia!

 

Kiedy zrobić cyfrowy protokół fotograficzny?

Cyfrowy protokół fotograficzny to świetne uzupełnienie innych rodzajów diagnostyki stomatologicznej. Materiał zdjęciowy może być wykorzystany na przykład w leczeniu ortodontycznym (zastosowanie aparatów tradycyjnych jak i systemów ortodontycznych opartych na przezroczystych nakładkach) lub implantologicznym. Będzie też wsparciem w pracy protetyków, chirurgów i lekarzy medycyny estetycznej.
Zalety wykonania cyfrowego protokołu fotograficznego:

  • możliwość precyzyjnej oceny kolejnych etapów leczenia
  • dokumentowanie efektów zakończonego zabiegu stomatologicznego
  • uzupełnienie kompletu dokumentacji medycznej
  • lepsza komunikacja z pracownią protetyczną
  • podstawa projektowania uśmiechu

 

Jak przygotować się do badania?

Jak przygotować się do zdjęć dentystycznych? Oto kilka ważnych wskazówek. Przed badaniem należy zadbać o higienę jamy ustnej - w naszej pracowni posiadamy jednorazowe szczoteczki dla pacjentów. Dzień przed oraz w dniu badania warto posmarować usta pomadką nawilżającą. Należy zdjąć wszelką biżuterię z okolicy głowy i szyi. Prosimy również zrezygnować z zakładania odzieży zasłaniającej szyję. Twarz powinna być bez makijażu, ewentualnie makijaż bardzo naturalny niezmieniający rysów twarzy. Długie włosy należy związać tak aby uszy były całkowicie odsłonięte. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest aktywna opryszczka, afty i zapalenie kącików ust, tzw. zajady. Łatwo wówczas o zakażenie bakteryjne. W przypadku występowania którejś z wymienionych dolegliwości trzeba wstrzymać się z wizytą do czasu całkowitego wyleczenia.

 

Jak wygląda stomatologiczna sesja zdjęciowa?

Dentystyczny protokół fotograficzny to zestaw około dwudziestu wysokiej jakości zdjęć zewnątrzustnych i wewnątrzustnych. Nasz fotograf wykonuje ujęcia całej twarzy, zdjęcia profilowe oraz zdjęcia zębów. Pacjent proszony jest o zaprezentowanie swojego uśmiechu, a następnie po rozluźnieniu mięśni, naturalnego, zrelaksowanego widoku twarzy. Seria zdjęć wewnątrzustnych powstaje przy pomocy lusterek i retraktorów – instrumentów dentystycznych zapewniających wygodny dostęp do jamy ustnej i lepszą ekspozycję zębów. Sesja zdjęciowa trwa około 20 - 30 minut. W tym czasie pacjent przebywa w wygodnej pozycji siedzącej.

 

Ile kosztuje stomatologiczna sesja zdjęciowa?

Diagdent od wielu lat utrzymuje jedne z najlepszych cen badań obrazowych. Aktualnie cena za dentystyczny protokół fotograficzny wynosi 120 złotych. Protokół dostępny jest również w wybranych pakietach diagnostycznych, które łączą także inne usługi w kilku atrakcyjnych cenowo ofertach. Szczegółowy cennik wszystkich badań i pakietów dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie zrobić profesjonalne zdjęcia stomatologiczne?

Na cyfrowe zdjęcia dentystyczne zapraszamy do placówki Diagdent Centrum w Śródmieściu Warszawy przy ul. Emilii Plater 36 oraz do placówki Diagdent Wrocław w dzielnicy Stare Miasto przy ul. Sądowej 14 we Wrocławiu. Zapewniamy komfortowy przebieg wizyty, najwyższą jakość sesji fotograficznej oraz miłą i profesjonalną obsługę. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone