Pantomogram

(Zwany również: zdjęcie panoramiczne zębów, zdjęcie pantomograficzne, panto, OPG, zdjęcie ortopantomograficzne, zdjęcie przeglądowe zębów).

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Pantomogram
Czas Trwania: 15s
Dawka promieniowania: 7-12 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest pantomogram?

Pantomogram to panoramiczne zdjęcie rtg, czyli takie, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Umożliwia jednoczesne zobrazowanie zębów, szczęki i żuchwy, większej części zatoki szczękowej, podniebienia twardego i stawów skroniowo-żuchwowych.
Czy pantomogram jest bezpieczny? Tak. Dawka promieniowania wykorzystywana podczas tego badania, jest niewiele większa od dawki wykorzystywanej podczas zwykłego rtg punktowego i wynosi zaledwie od 7 do 12 µSv; dla porównania dawka promieniowania jaką przyjmujemy w Polsce codziennie ze źródeł naturalnych to ok. 6,8 µSv. O tym, czy badanie jest bezpieczne dla poszczególnych pacjentów, decyduje lekarz, wystawiając skierowanie na badanie.

 

Kiedy zrobić pantomogram?

Wskazania do wykonania tego typu badania mogą być różne. Można zostać skierowanym na pantomogram, kiedy wystąpią objawy bólowe, ale jego wykonanie jest także konieczne przy wielu rodzajach leczenia i diagnozy. Zdjęcie rentgenowskie najczęściej wykonuje się u pacjentów w takich przypadkach, jak:

  • planowanie leczenia próchnicy lub zapaleń przyzębia
  • ocena stanu uzębienia, zazwyczaj w przypadku, gdy pacjent nie był od dawna na przeglądzie u dentysty
  • planowanie leczenia ortodontycznego
  • planowanie leczenia protetycznego – szczególnie w przypadku planów mocowania implantów i mostów
  • ocena efektów i przebiegu leczenia, np. leczenia kanałowego
  • planowanie ekstrakcji zęba
  • kontrola rozwoju uzębienia u dzieci (pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych zaburzeń rozwoju)
  • kontrola po przebytym urazie szczęki lub żuchwy
  • leczenie i diagnoza kamicy ślinianek (choroby, polegającej na tworzeniu się złogów przy nieprawidłowym procesie wytwarzania śliny)
  • wykluczenie stanów zapalnych, niezbędne przed wykonaniem różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych np. przed operacją zaćmy

 

*Sposób przygotowania do badania

Chociaż nie trzeba się specjalnie przygotowywać przed wizytą, tuż przed badaniem należy usunąć z okolic głowy i szyi wszelkie przedmioty, zawierające metal, takie jak: biżuteria, elementy piercingu, okulary, wyjmowane protezy lub aparaty ortodontyczne, spinki do włosów lub gumki z metalowym łączeniem. Metal (także szlachetny) uwidacznia się na pantomogramie tak wyraźnie, że mógłby przesłonić badane struktury.

 

Przebieg badania

Samo badanie trwa około 15 sekund. Przed badaniem elektroradiolog podaje pacjentowi specjalny, jednorazowy zagryzak ze specjalnymi wgłębieniami i instruuje, by pacjent dopasował do tych wgłębień swoje górne i dolne zęby "jedynki". Później pacjent powinien wyprostowany sięgnąć rękoma przed siebie i chwycić aparat we wskazanym miejscu. Elektroradiolog poprosi o szeroki uśmiech, który należy nieruchomo utrzymać na czas badania, "przyklejenie" języka do podniebienaia, przełknięcie śliny. Przez cały czas badania czyli około 15 sekund pacjent powinien pozostać nieruchomy. Po badaniu po zaledwie kilku minutach pacjent otrzymuje wynik na płycie CD (by dowiedzieć na temat innych nośników, na któych wydawane są badania kliknij tutaj - WYNIKI BADAŃ).

Najbardziej istotną częścią badania jest stosowanie się do poleceń elektroradiologa, który je wykonuje. Powyższy opis przebiegu badania może ulegać zmianie w poszczególnych przypadkach.

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© DiagDent - Wszelkie prawa zastrzeżone