Skan 3D zębów

Skan zębów, inne nazwy: skan wewnątrzustny (ang. intraoral scan), skan 3D zębów, scan zębów, skanowanie zębów, scanning zębów, skanowanie dentystyczne, cyfrowy skan zębów.

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: Skan 3D zębów
Czas trwania badania: ~ 20 - 30 min.
Dawka promieniowania: nie dotyczy
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest skan zębów?

Skanowanie wewnątrzustne stanowi jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych w stomatologii. To nowoczesna metoda, którą otrzymuje się w pełni wirtualny model diagnostyczny - cyfrowy wycisk. Skanowanie zastępuje tradycyjny sposób pobierania wycisków od pacjenta - zagryzanie plastycznej masy wyciskowej - co zdecydowanie zwiększa komfort wizyty. Podczas skanowania otrzymywany jest w czasie rzeczywistym pełnokolorowy, wysokiej rozdzielczości obraz cyfrowy jamy ustnej. Cyfrowy format wyniku badania pozwala lekarzom na wyjątkowo dokładną analizę i zaplanowanie odpowiedniego leczenia, a także na natychmiastowe udostępnianie skanów do konsultacji z innymi specjalistami.

 

Kiedy zrobić skan zębów?

Ogromna precyzja uzyskiwanego obrazu sprawia, że zastosowanie skanowania nie ogranicza się jedynie do prostego zastąpienia klasycznych wycisków. Dzięki skanowaniu można zobaczyć m.in. budowę struktur anatomicznych zębów, dziąseł, kształt zębów, skalę ubytków czy wady zgryzu. Dokładne planowanie leczenia ortodontycznego na podstawie cyfrowych modeli może zmierzać w stronę zastosowania aparatów tradycyjnych jak i systemów ortodontycznych opartych na przezroczystych nakładkach. Skanowanie będzie pomocne między innymi w następujących przypadkach:

  • planowanie leczenia ortodontycznego
  • planowanie leczenia implantologicznego
  • diagnostyka protetyczna (licówki, mostki, korony)
  • analiza stanu zużycia powierzchni zębów
  • monitorowanie stanu dziąseł
  • cyfrowa wizualizacja uśmiechu

 

Skanowanie wewnątrzustne jest przydatne również po zakończeniu leczenia, ponieważ zapewnia prosty i dokładny sposób przeglądania i monitorowania jego wyników.

 

Jak przygotować się do badania?

Jak przygotować się do skanowania zębów? Oto kilka ważnych wskazówek. Przed badaniem należy zadbać o higienę jamy ustnej - w naszej pracowni posiadamy jednorazowe szczoteczki dla pacjentów. Dzień przed oraz w dniu badania warto posmarować usta pomadką nawilżającą. Należy zdjąć wszelką biżuterię (piercing) z wnętrza oraz okolic ust. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest aktywna opryszczka, afty i zapalenie kącików ust, tzw. zajady. Łatwo wówczas o zakażenie bakteryjne. W przypadku występowania którejś z wymienionych dolegliwości trzeba wstrzymać się z wizytą do czasu całkowitego wyleczenia. Samo badanie nie wymaga zachowania szczegółowych procedur. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i dobry nastrój, w czym na pewno pomoże troskliwa i fachowa kadra Diagdent.

 

Skan zębów - jak wygląda badanie?

Sposób działania dentystycznego skanera wewnątrzustnego polega na wykonaniu bardzo dużej ilości zdjęć w bardzo krótkim czasie (kilkadziesiąt zdjęć na minutę) obiektywem umieszczonym na końcówce urządzenia wprowadzanej do jamy ustnej pacjenta. Obraz z obiektywu jest przetwarzany przez zaawansowane oprogramowanie, dzięki czemu w czasie rzeczywistym uzyskuje się wyjątkowo precyzyjny wirtualny model. Badanie trwa około 20 - 30 minut, a wykonujący je technik korzystając z podglądu na ekranie ma możliwość natychmiastowej weryfikacji obrazu i jego ewentualnej korekty. Po zaledwie kilku minutach od badania pacjent otrzymuje wynik na płycie CD. Możliwe jest również pobranie wyników z Portalu Pacjenta Diagdent. Aby dowiedzieć się więcej na temat wydawania wyników badań kliknij tutaj. Cyfrowy skaner wewnątrzustny, z którego korzystamy w Diagdent jest jednym z najmniejszych skanerów dentystycznych na rynku. Dzięki niewielkim wymiarom urządzenia skanowanie jest łatwe i wygodne również dla dzieci. Skanowanie wewnątrzustne jest bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla pacjenta. Do jego wykonania nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, dlatego też nie jest wymagane zachowanie żadnych procedur radiologicznych.

 

Ile kosztuje skan zębów?

Diagdent od wielu lat utrzymuje jedne z najlepszych cen badań diagnostycznych na rynku. Aktualnie cena za pełny skan 3D zębów wynosi 200 złotych. Jest to cena za skan obu łuków zębowych. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie zrobić skan zębów?

Na skanowanie zębów zapraszamy do placówki Diagdent Centrum w Warszawie (ul. Emilii Plater 36) oraz do placówki Diagdent Wrocław (ul. Sądowa 14). Zapewniamy komfortowy przebieg wizyty, najwyższą jakość badań wykonywanych nowoczesnym skanerm 3D oraz miłą i profesjonalną obsługę. Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone