RVG i RTG punktowe

(zwane również: RTG zęba, rentgen zęba, czy błędnie zwane prześwietleniem zęba, rentgenem zębów, RTG zębów, skanem zęba).

Podstawowe informacje o badaniu:

Nazwa: RTG punktowe
Czas Trwania: do 5 s
Dawka promieniowania: do 5 µSv
Czy wymagane jest skierowanie:
Czy wymaga przygotowania:

 

Co to jest RTG punktowe zęba?

RTG punktowe zęba to zdjęcie tworzone przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich, służące do oceny stanu konkretnego, pojedynczego zęba. To najczęściej wykonywana procedura radiologii stomatologicznej. Czy RTG jest niebezpieczne dla zdrowia? Nie. Dawka promieniowania przy takim badaniu wynosi zaledwie do 5 µSv (dla porównania dawka promieniowana przyjmowana codziennie przez mieszkańca Polski pochodząca ze źródeł naturalnych to 6,8 µSv), co czyni badanie obojętnym dla zdrowia pacjenta.

Kiedy zrobić RTG zęba?

Wskazania do wykonania tego typu badania mogą być różne. Można zostać skierowanym na RTG punktowe, kiedy wystąpią objawy bólowe, ale jego wykonanie jest także konieczne przy wielu rodzajach leczenia i diagnozy. Zdjęcie rentgenowskie najczęściej wykonuje się u pacjentów w takich przypadkach, jak:

  • leczenie próchnicy
  • leczenie stanów zapalnych (zapalenie zęba, zapalenie miazgi zęba, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych)
  • planowanie ekstrakcji zęba
  • podejrzenie zmian chorobowych
  • leczenie kanałowe, endodontyczne
  • diagnoza po wystąpieniu objawów bólowych i objawów niewywołujących bólu

 

Jak przygotować się do zdjęcia RTG zęba?

Chociaż nie trzeba się specjalnie przygotowywać, to przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe elementy w okolicy badanego obszaru, czyli np. ruchomą protezę, elementy piercingu w wardze.

 

Czym różni się RVG zęba i RTG zęba?

Główna różnica między RTG a RVG zęba polega na odmiennych nośnikach danych, których używa się do utrwalenia obrazu - do RTG wykorzystuje się tradycyjne klisze rentgenowskie, podczas gdy wynik RVG uzyskuje się w formie cyfrowej i może być zapisany np. na dysku, płycie CD lub dowolnym innym nośniku cyfrowym. RVG, czyli radiowizjografia oferuje korzyści w postaci szybszego uzyskania obrazu, jego lepszej jakości oraz łatwego przechowywania, odtwarzania i udostępniania badania. Z punktu widzenia pacjenta przebieg badania rentgenowskiego wygląda tak samo, niezależnie od zastosowania analogowej bądź cyfrowej technologii zapisu. 

 

Ile kosztuje zdjęcie RTG zęba?

Diagdent od lat utrzymuje najniższe ceny badań na rynku. Aktualnie cena za zdjęcie punktowe zęba wynosi 50 złotych. Szczegółowy cennik wszystkich badań dostępnych w naszych placówkach znajduje się tutaj.

 

Gdzie wykonać RTG punktowe zęba?

Badanie można wykonać we wszystkich pracowniach Diagdent w Warszawie i Wrocławiu. Nasze warszawskie lokalizacje to: Białołęka, Bielany, Centrum (Śródmieście), Praga Południe (Saska Kępa), Tarchomin, Ursynów i Włochy. Nasza pracownia we Wrocławiu znajduje się w dzielnicy Stare Miasto. Fachowa kadra elektroradiologów, nowoczesne urządzenia diagnostyczne, miła atmosfera podczas wizyty i krótki czas badania - to nasze priorytety! Zapraszamy do kontaktu!

Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone